Hoppa till innehållet
324 produkter jämförda Priser uppdaterade 8 november 2026 9 svenska butiker Oberoende redaktion
Friluftskollen

Jämförelse, sovsäckar

Sovsäck bäst i test 2026

En sovsäck för tältet från maj till oktober. Vi har jämfört tresäsongssäckar på komfort- och limittemperatur, fyllning, vikt och längd.

1
Haglöfs Tarius -5, sovsäck

Bäst i jämförelsen Sovsäck

Haglöfs Tarius -5

Komfort 0 °C och limit -5 °C med syntetfyllning som värmer även när den är fuktig enligt Haglöfs. Tygerna är valda för flitig användning, och säcken finns i 190 och 205 cm.

Passar dig som tältar från vår till höst och vill ha en säck som tål både dagg och scoutläger.

1 329 kr1 799 krhos Outdoorexperten

Fördelar

  • Syntetfyllning som enligt Haglöfs värmer även när den är fuktig
  • Vatten- och smutsavvisande ytbehandling håller daggen ute
  • Tyger valda för att tåla flitig användning, som på scoutläger

Nackdelar

  • Tyngre och mer skrymmande än en dunsäck med samma temperatur
  • 3/4-lång dragkedja, så säcken går inte att öppna helt som ett täcke
Komfort
0 °C
Limit
-5 °C
Fyllning
Syntet (Tri-Fusion)
Vikt
1 690 g (190 cm)
2
Marmot Trestles Elite Eco 20, sovsäck

Varmast för tre säsonger Sovsäck

Marmot Trestles Elite Eco 20

Komfort -4 °C och limit -11 °C på 1 600 g, varmast av tresäsongssäckarna i jämförelsen. En extra kort dragkedja låter dig sträcka ut handen utan att öppna säcken.

Passar dig som tältar sent på hösten eller sover kallt.

1 609 kr2 299 krhos Outdoorexperten

Fördelar

  • Varmast av tresäsongssäckarna i jämförelsen, komfort -4 °C
  • En extra kort dragkedja på motsatt sida, så du kan sträcka ut handen utan att öppna säcken
  • 3D-formad huva och anatomisk fotdel

Nackdelar

  • Passar användare bara upp till 183 cm i den här storleken
  • 1 600 g, något tyngre än Fjällrävens Abisko Three Season
Komfort
-4 °C
Limit
-11 °C
Fyllning
Syntet (HL-ElixR Eco, återvunnen)
Vikt
1 600 g
3
Fjällräven Abisko Three Season Regular, sovsäck

Bäst för nordiskt klimat Sovsäck

Fjällräven Abisko Three Season Regular

Värmekrage, isolerat rör längs dragkedjan och Primaloft-fyllning. Komfort +1 °C och limit -5 °C på 1 550 g, och tvåvägsdragkedjan gör det lätt att vädra vid fötterna.

Passar dig som vandrar i fjällen under sommar och höst.

2 296 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Värmekrage och isolerat rör längs dragkedjan
  • Tvåvägsdragkedja för att vädra vid fötterna
  • Rymlig fotdel som inte trycker ihop isoleringen

Nackdelar

  • Större packvolym än en dunsäck
  • 80 cm vid axlarna, inte för den som vill ha en rymlig säck
Komfort
+1 °C
Limit
-5 °C
Fyllning
Syntet (Primaloft)
Vikt
1 550 g
4
Haglöfs Musca -5, sovsäck

Bäst för kvinnor Sovsäck

Haglöfs Musca -5

Smalare över axlarna och med extra isolering vid fötter och bröst. Komfort +1 °C och limit -5 °C på 1 420 g, för användare upp till 175 cm.

Passar dig som är kortare än 175 cm eller har smala axlar.

1 307 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Smalare över axlarna, gjord för kvinnor och mindre kroppar enligt Haglöfs
  • Extra isolering vid fötter och bröst
  • Kompressionspåse med fyra remmar ingår

Nackdelar

  • Bara för användare upp till 175 cm
  • Mumieformen är trång för den som sover med böjda knän
Komfort
+1 °C
Limit
-5 °C
Fyllning
Syntet (Tri-Fusion)
Vikt
1 420 g
5
Marmot Nanowave 35, sovsäck

Bäst för sommaren Sovsäck

Marmot Nanowave 35

Lättast av de syntetiska vuxensäckarna i jämförelsen, 1 037 g. Den hellånga dragkedjan går runt fotdelen, så säcken kan vädras ordentligt varma nätter.

Passar dig som campar på sommaren eller paddlar och cyklar med lite packutrymme.

979 kr1 399 krhos Outdoorexperten

Fördelar

  • Lättast av de syntetiska säckarna för vuxna i jämförelsen, 1 037 g
  • Hellång tvåvägsdragkedja som går runt fotdelen för ventilation
  • EN-testad enligt butiken

Nackdelar

  • Limit +3,3 °C: bara för sommarnätter
  • Syntet packas större än dun, 30 x 20 cm
Komfort
+7,8 °C
Limit
+3,3 °C
Fyllning
Syntet (SpiraFil High Loft)
Vikt
1 037 g
6
Mammut Perform Fiber Bag -7C XL, sovsäck

Bäst för långa Sovsäck

Mammut Perform Fiber Bag -7C XL

XL-storleken har 220 cm innerlängd, och temperaturerna är testade enligt EN ISO 23537-1:2016: komfort -1 °C och limit -7 °C.

Passar dig som är längre än 190 cm och tältar även på senhösten.

2 190 kr2 999 krhos Outdoorexperten

Fördelar

  • Testad enligt EN ISO 23537-1:2016 enligt butiken
  • XL med 220 cm innerlängd för långa personer
  • Isolerad stormslå, huva och krage

Nackdelar

  • 1 550 g, tyngre än Mammut Relax Fiber Bag
  • 80 cm innerbredd som max
Komfort
-1 °C
Limit
-7 °C
Fyllning
Syntet (Ajungilak)
Vikt
1 550 g

Alla sovsäckar för camping i jämförelsen

Komfort, limit, fyllning och vikt som butiken och tillverkaren anger dem.

Jämförelsetabell
Haglöfs Tarius -5, sovsäckHaglöfs Tarius -5 1 329 krhos Outdoorexperten 0 °C-5 °CSyntet (Tri-Fusion)1 690 g (190 cm)
Marmot Trestles Elite Eco 20, sovsäckMarmot Trestles Elite Eco 20 1 609 krhos Outdoorexperten -4 °C-11 °CSyntet (HL-ElixR Eco, återvunnen)1 600 g
Fjällräven Abisko Three Season Regular, sovsäckFjällräven Abisko Three Season Regular 2 296 krhos Scandinavian Outdoor +1 °C-5 °CSyntet (Primaloft)1 550 g
Haglöfs Musca -5, sovsäckHaglöfs Musca -5 1 307 krhos Scandinavian Outdoor +1 °C-5 °CSyntet (Tri-Fusion)1 420 g
Marmot Nanowave 35, sovsäckMarmot Nanowave 35 979 krhos Outdoorexperten +7,8 °C+3,3 °CSyntet (SpiraFil High Loft)1 037 g
Mammut Perform Fiber Bag -7C XL, sovsäckMammut Perform Fiber Bag -7C XL 2 190 krhos Outdoorexperten -1 °C-7 °CSyntet (Ajungilak)1 550 g
Deuter Orbit -5, sovsäckDeuter Orbit -5 1 603 krhos Scandinavian Outdoor 0 °C-5 °CSyntet (High-Loft Hollowfiber)1 700 g
Mammut Relax Fiber Bag 0C, sovsäckMammut Relax Fiber Bag 0C 1 841 krhos Outdoorexperten +5 °C0 °CSyntet (Ajungilak)1 300 g
  1. 1 329 kr hos Outdoorexperten

    Komfort
    0 °C
    Limit
    -5 °C
    Fyllning
    Syntet
    Vikt
    1 690 g
  2. 1 609 kr hos Outdoorexperten

    Komfort
    -4 °C
    Limit
    -11 °C
    Fyllning
    Syntet
    Vikt
    1 600 g
  3. 2 296 kr hos Scandinavian Outdoor

    Komfort
    +1 °C
    Limit
    -5 °C
    Fyllning
    Syntet
    Vikt
    1 550 g
  4. 1 307 kr hos Scandinavian Outdoor

    Komfort
    +1 °C
    Limit
    -5 °C
    Fyllning
    Syntet
    Vikt
    1 420 g
  5. 979 kr hos Outdoorexperten

    Komfort
    +7,8 °C
    Limit
    +3,3 °C
    Fyllning
    Syntet
    Vikt
    1 037 g
Visa alla 8 produkter
  1. 2 190 kr hos Outdoorexperten

    Komfort
    -1 °C
    Limit
    -7 °C
    Fyllning
    Syntet
    Vikt
    1 550 g
  2. Deuter Orbit -5, sovsäck Deuter Orbit -5

    1 603 kr hos Scandinavian Outdoor

    Komfort
    0 °C
    Limit
    -5 °C
    Fyllning
    Syntet
    Vikt
    1 700 g
  3. Mammut Relax Fiber Bag 0C, sovsäck Mammut Relax Fiber Bag 0C

    1 841 kr hos Outdoorexperten

    Komfort
    +5 °C
    Limit
    0 °C
    Fyllning
    Syntet
    Vikt
    1 300 g

Jämför sida vid sida

Välj upp till tre produkter. Rader där de skiljer sig är markerade.

Vad betyder komfort och limit på en sovsäck?

Komfort är temperaturen där en genomsnittlig kvinna sover bekvämt, limit där en genomsnittlig man sover hopkrupen utan att frysa. Båda mäts enligt standarden EN 13537 eller efterföljaren EN ISO 23537. Haglöfs Tarius -5 har komfort 0 °C och limit -5 °C, så siffran i namnet är limit.

Mammut Perform Fiber Bag -7C XL är testad enligt EN ISO 23537-1:2016 enligt butiken, och Marmot Nanowave 35 är EN-testad. Mellan komfort och limit skiljer det 4,5 till 7 grader för säckarna i jämförelsen. Mer om de tre temperaturerna och hur du läser dem står i guiden om sovsäckens temperaturer.

Vilken temperatur ska man välja på en sovsäck för camping?

Gå efter komforttemperaturen om du lätt fryser och efter limit om du sover varmt. Svenska Turistföreningen rekommenderar komfort på minst 0 °C för fjällvandring med tält, alltså minst en tresäsongssäck. Haglöfs Tarius -5 har komfort 0 °C, Marmot Trestles Elite Eco 20 har -4 °C och Marmot Nanowave 35 +7,8 °C.

Sommarsäckar som Nanowave 35 och Mammut Relax Fiber Bag 0C passar för campingplatsen i juli, men inte för en kall natt på fjället. STF:s råd finns på deras packlista för fjällvandring med tält. Ska du tälta när det är minusgrader, jämför våra sovsäckar för vinter.

Syntet eller dun i en campingsovsäck?

Syntet tål fukt bättre och är lättare att sköta, dun ger mer värme per gram och packas mindre. Haglöfs skriver att syntetfyllningen i Tarius värmer även när den är fuktig. Dunsäcken Marmot Helium har limit -9 °C på 965 g, medan syntetsäcken Marmot Trestles Elite Eco 20 har limit -11 °C på 1 600 g.

För campingplatsen, scoutlägret och paddelturen är syntet ofta det praktiska valet, eftersom säcken klarar dagg och fukt från ett blött tält. Vill du spara vikt och packvolym på en längre vandring, jämför våra dunsovsäckar.

Mumieform eller rektangulär sovsäck?

Mumieformen är varmare för vikten, eftersom det finns mindre luft för kroppen att värma, medan en rektangulär säck ger mer plats och kan öppnas som ett täcke. Även mumiesäckar skiljer sig i rymlighet. Fjällräven Abisko Three Season har en rymlig fotdel som inte trycker ihop isoleringen, och Haglöfs Musca -5 är trång för den som sover med böjda knän.

Mammut Relax Fiber Bag 0C har enligt Mammut en form utvecklad för en naturlig sovställning, och den centrala tvåvägsdragkedjan gör det lätt att vädra. Sover du på sidan och tycker att mumiesäckar känns trånga, välj en säck med rymlig fotdel hellre än en större storlek.

Hur lång ska sovsäcken vara?

Välj en säck gjord för din längd, inte mycket längre. Tillverkarna anger hur lång användaren får vara: Haglöfs Tarius -5 i 190 cm passar upp till 190 cm, Musca -5 upp till 175 cm, och Mammut Perform Fiber Bag XL har 220 cm innerlängd. Luft i fotänden som ingen fyller måste kroppen värma upp.

Marmot Trestles Elite Eco 20 och Nanowave 35 passar upp till 183 cm, Abisko Three Season och Deuter Orbit -5 upp till 185 cm. Ligger du mellan två storlekar är den längre oftast bättre om du vill ha plats för kläder och en vattenflaska i fotänden.

Hur mycket väger en sovsäck för camping?

Syntetsäckarna i jämförelsen väger 1 037 till 1 700 g. Lättast är Marmot Nanowave 35, en sommarsäck, och tyngst Deuter Orbit -5 som packas till 27 x 47 cm. Tresäsongssäckarna med limit -5 °C väger 1 420 till 1 700 g, där Haglöfs Musca -5 är lättast.

Vikten spelar mindre roll på campingplatsen än på en vandring. Kör du till tältplatsen kan du välja efter värme och komfort, och bär du packningen är en dunsäck under ett kilo ett alternativ. Marmot Helium väger 965 g med limit -9 °C, och fler lätta säckar finns bland våra dunsovsäckar.

Kan man koppla ihop två sovsäckar?

Ja, om de har dragkedjor som passar varandra. Deuter Orbit -5 kan kopplas ihop med en annan Deuter-säck, så att två personer får en gemensam säck. Det fungerar bäst på en dubbelmadrass, eftersom två separata underlag lätt glider isär och lämnar en kall springa i mitten.

Kontrollera att dragkedjorna sitter på motsatta sidor, en höger och en vänster, innan du köper två säckar för att koppla ihop. Isolerade madrasser för två finns bland luftmadrasser för camping.

Hur tvättar man en sovsäck?

I tvättmaskin på ett skonsamt program, med ett milt flytande tvättmedel och utan sköljmedel. Rab skriver att en syntetsäck tvättas svalt, helst i 30 °C, och torktumlas på låg värme för att fyllningen ska återfå sin luftighet. Vänd säcken ut och in först, och följ alltid tvättrådet på etiketten.

Rab rekommenderar att sovsäcken tvättas minst en gång om året, oftare vid flitig användning. Säcken ska vara helt torr innan den läggs undan. Hela instruktionen står i Rabs guide om att tvätta sovsäcken.

Vanliga frågor

Vilken sovsäck är bäst för camping?

Haglöfs Tarius -5 är bäst i vår jämförelse för tältning från vår till höst. Vill du ha mer värme är Marmot Trestles Elite Eco 20 bättre, för fjällen passar Fjällräven Abisko Three Season, och för sommarnätter räcker den lätta Marmot Nanowave 35.

Hur förvarar man en sovsäck?

Löst, utanför kompressionspåsen. Butiken skriver att isoleringen med tiden förlorar en del av sin förmåga om säcken förvaras hoptryckt. Flera säckar här, som Marmot Trestles Elite Eco 20, levereras med en rymlig förvaringspåse för hemmabruk. Häng annars säcken på en galge i en torr garderob.

Är en sovsäck för kvinnor annorlunda?

Ja, oftast smalare över axlarna och med mer isolering vid fötter och bröst. Haglöfs Musca -5 är byggd så, och butiken skriver att den också passar ungdomar och personer med smala axlar. Den räcker till 175 cm, så en lång kvinna kan behöva en vanlig säck.

Ska man sova med kläder i sovsäcken?

Ja, men torra och tunna. Svenska Turistföreningen skriver att ett torrt underställ och en mössa att sova i gör stor skillnad. Fuktiga kläder från dagen kyler, och för mycket kläder trycker ihop fyllningen inifrån. En tunn mössa gör mest nytta, eftersom huvudet sticker ut ur säcken.

Vad är en tresäsongssovsäck?

En sovsäck för vår, sommar och höst. I den här jämförelsen ligger tresäsongssäckarna på limit runt -5 °C. Haglöfs Tarius -5, Fjällräven Abisko Three Season och Haglöfs Musca -5 har alla limit -5 °C. De räcker för en frostnatt i tältet men inte för vintertältning, där komforttemperaturen bör ligga betydligt lägre.

Så har vi jämfört

Vi har läst butikernas produktsidor och produktflöden och jämfört komfort- och limittemperatur, fyllning, vikt och längd. Temperaturerna är tillverkarens, och vi skriver ut när butiken anger att de är mätta enligt EN 13537 eller EN ISO 23537. Vi har inte sovit i säckarna själva.

Ett streck i tabellen betyder att varken butiken eller tillverkaren uppger det. Utmärkelserna är redaktionella och motiveras i varje kort. Hur vi arbetar står på Så jämför vi.

Friluftskollen väljer och rangordnar produkterna själv. Ingen tillverkare eller butik kan påverka rangordningen.

Populära sökningar

Kategorier

↑↓ väljEnter öppna