Hoppa till innehållet
324 produkter jämförda Priser uppdaterade 8 november 2026 9 svenska butiker Oberoende redaktion
Friluftskollen

Jämförelse, vandringsskor

Vandringsskor bäst i test 2026

Låga skor för stig, grus och dagsturer, när en känga är mer än du behöver. Vi har jämfört dem på membran, sula, vikt och material.

1
Merrell Moab Speed 2 GTX herr, vandringssko

Bäst i jämförelsen Vandringssko

Merrell Moab Speed 2 GTX herr

En lätt och låg sko med Gore-Tex, Vibram TC5+-sula och FlexPlate i mellansulan för vridstyvhet. Version två har mer stötdämpande skum än föregångaren.

Passar dig som går dagsturer på stig och vill ha en lätt och vattentät sko.

1 537 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Styvare mellansula än en löparsko, med FlexPlate för vridstyvhet
  • 30 procent mer stötdämpande skum än föregångaren
  • Snören, innersula och foder av återvunnet material

Nackdelar

  • Låg modell utan stöd för fotleden
  • Textilovandel tål mindre nötning än läder
Membran
Gore-Tex
Sula
Vibram TC5+
Vikt
365 g
Material
Ripstop-nylon och TPU
2
Arc'teryx Kopec GTX herr, vandringssko

Lättast Vandringssko

Arc'teryx Kopec GTX herr

Lättast här, med Gore-Tex ePE och Vibram Megagrip-sula. Tåboxen är formad som en fot så att stortån får plats.

Passar dig som vill gå snabbt och lätt på dagsturer.

1 976 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Lättast bland skorna här, 315 g
  • Fotformad tåbox som ger stortån plats
  • TPU-länk i mellansulan som skyddar mot vassa stenar

Nackdelar

  • Hälen och mellanfoten är lite smala
  • Låg modell utan stöd för fotleden
Membran
Gore-Tex ePE
Sula
Vibram Megagrip
Vikt
315 g
Material
Cordura-tyg
3
Haglöfs L.I.M Horizon GTX Low herr, vandringssko

Bäst för snabb vandring Vandringssko

Haglöfs L.I.M Horizon GTX Low herr

Mellansulan är byggd för gång, inte löpning, så steget blir stabilt. Gore-Tex och Vibram Zermatt-sula i en lätt sko.

Passar dig som går långt i högt tempo på stig och grus.

1 757 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Mellansula byggd för gång, inte löpning, med stabil stegkänsla
  • Lätt för sin klass, 347 g
  • Traction Lug-mönster som enligt Vibram ger upp till 25 procent bättre grepp

Nackdelar

  • Låg modell utan stöd för fotleden
  • Lätt konstruktion som är mindre robust än en läderkänga
Membran
Gore-Tex
Sula
Vibram Zermatt, XS Trek-gummi
Vikt
347 g
4
Keen Targhee IV WP herr, vandringssko

Bäst för bred framfot Vandringssko

Keen Targhee IV WP herr

Generöst utrymme över framfoten, nubuckläder och vattentät konstruktion. Ovandel och sula sitter ihop utan lim.

Passar dig som har bred framfot eller går på relativt jämna leder med packning.

1 573 krhos Addnature

Fördelar

  • Generöst utrymme över framfoten
  • KEEN.Fusion: ovandel och sula sitter ihop utan lim
  • Passar flerdagsturer med lätt till medeltung ryggsäck

Nackdelar

  • Tyngst bland skorna här, 546 g
  • Skaftet är 65 mm, så det skyddar inte fotleden
Membran
Vattentät och andningsbar
Sula
KEEN.Rugged
Vikt
546 g
Material
Nubuckläder, meshfoder
5
Lowa Innovo Lo GTX dam, vandringssko

Bäst damsko Vandringssko

Lowa Innovo Lo GTX dam

En lätt och låg damsko med Gore-Tex, mocka och textil. Support Frame ger kontrollerat stöd.

Passar dig som vill ha en lätt och vattentät sko till dagsturer och promenader i skog.

1 976 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Support Frame ger kontrollerat stöd i en lätt sko
  • DynaPU-mellansula som kombinerar stöd och låg vikt
  • Tillverkad i Slovakien

Nackdelar

  • Måttligt stöd
  • Låg modell utan stöd för fotleden
Membran
Gore-Tex
Sula
Lowa Terra Trac
Vikt
365 g
Material
Mocka och textil

Alla vandringsskor i jämförelsen

Membran, sula, vikt och material som butiken och tillverkaren anger dem.

Jämförelsetabell
Merrell Moab Speed 2 GTX herr, vandringsskoMerrell Moab Speed 2 GTX herr 1 537 krhos Scandinavian Outdoor Gore-TexVibram TC5+365 gRipstop-nylon och TPU
Arc'teryx Kopec GTX herr, vandringsskoArc'teryx Kopec GTX herr 1 976 krhos Scandinavian Outdoor Gore-Tex ePEVibram Megagrip315 gCordura-tyg
Haglöfs L.I.M Horizon GTX Low herr, vandringsskoHaglöfs L.I.M Horizon GTX Low herr 1 757 krhos Scandinavian Outdoor Gore-TexVibram Zermatt, XS Trek-gummi347 g-
Keen Targhee IV WP herr, vandringsskoKeen Targhee IV WP herr 1 573 krhos Addnature Vattentät och andningsbarKEEN.Rugged546 gNubuckläder, meshfoder
Lowa Innovo Lo GTX dam, vandringsskoLowa Innovo Lo GTX dam 1 976 krhos Scandinavian Outdoor Gore-TexLowa Terra Trac365 gMocka och textil
Hanwag Kaduro Low GTX herr, vandringsskoHanwag Kaduro Low GTX herr 2 186 krhos Scandinavian Outdoor Gore-Tex ePE--Perwanger-läder och textil
Lowa Renegade Evo Lo GTX dam, vandringsskoLowa Renegade Evo Lo GTX dam 2 416 krhos Scandinavian Outdoor Gore-TexVibram EVO360 gNubuckläder 1,6 mm och textil
  1. 1 537 kr hos Scandinavian Outdoor

    Membran
    Gore-Tex
    Sula
    Vibram TC5+
    Vikt
    365 g
    Material
    Ripstop-nylon och TPU
  2. 1 976 kr hos Scandinavian Outdoor

    Membran
    Gore-Tex ePE
    Sula
    Vibram Megagrip
    Vikt
    315 g
    Material
    Cordura-tyg
  3. 1 757 kr hos Scandinavian Outdoor

    Membran
    Gore-Tex
    Sula
    Vibram Zermatt, XS Trek-gummi
    Vikt
    347 g
    Material
    -
  4. 1 573 kr hos Addnature

    Membran
    Vattentät och andningsbar
    Sula
    KEEN.Rugged
    Vikt
    546 g
    Material
    Nubuckläder, meshfoder
  5. 1 976 kr hos Scandinavian Outdoor

    Membran
    Gore-Tex
    Sula
    Lowa Terra Trac
    Vikt
    365 g
    Material
    Mocka och textil
Visa alla 7 produkter
  1. Hanwag Kaduro Low GTX herr, vandringssko Hanwag Kaduro Low GTX herr

    2 186 kr hos Scandinavian Outdoor

    Membran
    Gore-Tex ePE
    Sula
    -
    Vikt
    -
    Material
    Perwanger-läder och textil
  2. Lowa Renegade Evo Lo GTX dam, vandringssko Lowa Renegade Evo Lo GTX dam

    2 416 kr hos Scandinavian Outdoor

    Membran
    Gore-Tex
    Sula
    Vibram EVO
    Vikt
    360 g
    Material
    Nubuckläder 1,6 mm och textil

Jämför sida vid sida

Välj upp till tre produkter. Rader där de skiljer sig är markerade.

Vandringsskor eller vandringskängor, när räcker en låg sko?

En låg vandringssko räcker på torra stigar, grus och skogsvägar med en lätt dagsryggsäck. Skorna i jämförelsen väger 315 till 546 g styck mot 555 till 880 g för kängorna vi har jämfört, men de skyddar inte fotleden. På myr, i djup blöt mossa och med tung ryggsäck ger en känga med högre skaft mer stöd.

Vatten kommer också in fortare i en låg sko, eftersom kanten sitter strax under ankeln. Keen Targhee IV WP har ett skaft på 65 mm, vilket räcker mot stänk och dagg men inte vid vadning. Går du ofta i blöt terräng eller med packning för flera dagar, titta på vandringskängor med högre skaft i stället.

Hur mycket väger en vandringssko?

Skorna i jämförelsen väger från 315 till 546 g per sko enligt butikerna. Arc'teryx Kopec GTX är lättast med 315 g, Haglöfs L.I.M Horizon GTX Low väger 347 g och Merrell Moab Speed 2 GTX 365 g. Keen Targhee IV WP är tyngst med 546 g, med nubuck och mer plats för framfoten.

Lätta skor med textilovandel som Kopec och L.I.M Horizon passar dig som går fort och långt på stig. Haglöfs mellansula är byggd för gång och inte för löpning, så steget blir stabilt trots den låga vikten, och Vibram Zermatt-sulans Traction Lug-mönster ska enligt Vibram ge upp till 25 procent bättre grepp. Tyngre skor i läder tål mer slitage i sten och ris.

Läder eller textil i vandringsskon?

Läder som i Hanwag Kaduro Low GTX och Lowa Renegade Evo Lo GTX tål slitage från sten och ris bättre, men behöver skötas med vax eller impregnering. Textil som Cordura i Arc'teryx Kopec GTX och ripstop-nylon i Merrell Moab Speed 2 GTX är lättare och torkar fortare. Alla skorna här har ett vattentätt membran.

Hanwag har lagt läder på de delar av Kaduro som böjs mest, så att skon håller längre där textil annars spricker först. Renegade Evo Lo har nubuck på 1,6 mm och en Monowrap-struktur från kängan med samma namn. Väljer du läder, borsta av skon efter turen och vaxa den när ytan blir torr.

Är vandringsskor med Gore-Tex vattentäta?

Ja, membranet håller vatten ute så länge det inte rinner in över kanten. Merrell Moab Speed 2 GTX, Lowa Innovo Lo GTX och Haglöfs L.I.M Horizon GTX Low har Gore-Tex, och Arc'teryx Kopec GTX och Hanwag Kaduro Low GTX har Gore-Tex ePE. I en låg sko kommer vatten in snabbare vid vadning än i en känga.

Gore-Tex ePE är Gores nyare membran av expanderad polyeten, utan PTFE. En sko med membran blir varmare än en sko i öppen mesh och torkar långsammare om den väl blir blöt inuti. Lowa Renegade Evo Lo GTX är gjord för att skydda mot stänk och dagg, och det är en rimlig gräns för vad en låg sko klarar.

Vilka vandringsskor passar bred fot?

Keen Targhee IV WP har generöst utrymme över framfoten och är det tydligaste valet för bred fot i jämförelsen. Arc'teryx Kopec GTX har en fotformad tåbox som ger stortån plats, men hälen och mellanfoten är lite smala, så den passar bäst om bara tårna behöver mer plats. Merrell och Haglöfs har normalbredd.

Targhee IV är också den sko här som är gjord för mest packning: flerdagsturer med lätt till medeltung ryggsäck. Ovandel och sula sitter ihop utan lim med KEEN.Fusion, och ovandelen är i nubuck med meshfoder. Med 546 g väger den mer än de lätta textilskorna. En för smal sko märks ofta först efter några timmar, när foten har svullnat, som tryck eller domningar på framfotens yttersida. Prova därför skon sent på dagen och med de strumpor du ska gå i.

Vad skiljer en vandringssko från en löparsko för terräng?

Mellansulan. En vandringssko är styvare i sidled så att foten inte vrids på sten, och dämpningen är gjord för gång med ryggsäck. Merrell Moab Speed 2 GTX har en FlexPlate i mellansulan för vridstyvhet och 30 procent mer stötdämpande skum än föregångaren, men är fortfarande lätt som en terrängsko.

En löparsko för terräng är mjukare och böjer sig lättare, vilket är bra i fart men tröttar foten med packning. Haglöfs L.I.M Horizon och Arc'teryx Kopec ligger närmast terrängskor i vikt, medan Keen Targhee IV och Hanwag Kaduro Low är mer traditionella vandringsskor. Vibram TC5+ under Moab Speed 2 är en sula för både sten och grus.

Vilken vandringssko för dam ska jag välja?

Lowa Innovo Lo GTX är vårt val för dam: en lätt och vattentät sko i mocka och textil med Support Frame som ger stöd åt foten. Lowa Renegade Evo Lo GTX dam är lika lätt men har nubuck, och dess mellansula ligger mellan en sneaker och en tung känga i styvhet.

Innovo Lo har en DynaPU-mellansula och Lowas egen Terra Trac-sula och är tillverkad i Slovakien. Båda skorna passar dagsturer i skog och på stig. Vill du ha stöd för fotleden finns fler modeller bland vandringskängor för dam.

Vanliga frågor

Vilka vandringsskor är bäst?

I vår jämförelse är Merrell Moab Speed 2 GTX bäst för dagsturer: lätt, vattentät med Gore-Tex och med en mellansula som är styvare än en löparskos. Arc'teryx Kopec GTX är lättast, Keen Targhee IV WP passar bred framfot och Lowa Innovo Lo GTX är vårt val bland damskorna.

Hur ska vandringsskor sitta?

Hälen ska sitta still när du går uppför och tårna ska inte slå i när du går nedför, med ungefär en centimeter fritt framför den längsta tån. Skon ska kännas fast över mellanfoten utan att trycka. Prova med vandringsstrumpor och gärna på eftermiddagen, när foten har svullnat lite.

Kan man använda vandringsskor till vardags?

Ja, låga vandringsskor fungerar bra i stan och på promenader, särskilt i regn och slask. Merrell Moab Speed 2 GTX och Arc'teryx Kopec GTX ser ut och känns som kraftiga sneakers. Sulor med mjukt gummi för terräng slits däremot fortare på asfalt än vanliga skor.

Vad betyder GTX och WP på vandringsskor?

GTX betyder att skon har ett membran från Gore-Tex, som i Merrell Moab Speed 2 GTX och Haglöfs L.I.M Horizon GTX Low. WP står för waterproof och används när tillverkaren har ett eget membran, som Keen i Targhee IV WP. Båda sorterna är membran som håller vatten ute, skillnaden är vem som har tillverkat membranet.

Ska man ha tjocka strumpor i vandringsskor?

Nej, i låga skor räcker oftast en lätt eller medeltjock strumpa i merinoull. En för tjock strumpa gör skon trång och varm på sommaren. Strumpan ska vara högre än skons kant, annars glider den ned och skaver vid hälen. Lätta strumpor som Darn Tough Light Hiker passar låga skor.

Så har vi jämfört

Vi har läst butikernas produktsidor och produktflöden och jämfört membran, sula, vikt och material. Vikten är den butiken anger, oftast för en sko i mellanstorlek. Vi har inte gått i skorna själva.

Ett streck i tabellen betyder att varken butiken eller tillverkaren uppger det. Utmärkelserna är redaktionella och motiveras i varje kort. Hur vi arbetar står på Så jämför vi.

Friluftskollen väljer och rangordnar produkterna själv. Ingen tillverkare eller butik kan påverka rangordningen.

Populära sökningar

Kategorier

↑↓ väljEnter öppna