Hoppa till innehållet
324 produkter jämförda Priser uppdaterade 8 november 2026 9 svenska butiker Oberoende redaktion
Friluftskollen

Jämförelse, tunneltält

Tunneltält bäst i test 2026

Tunneltältet är fjällens klassiker: mycket yta för vikten och stadigt med kortsidan mot vinden. Vi har jämfört tunneltält för en till fyra personer.

1
Fjällräven Keb Endurance 2, tält

Bäst i jämförelsen Tält

Fjällräven Keb Endurance 2

Nordiskt tunneltält med tre bågar och lång absid för två, byggt för starka vindar enligt Fjällräven. Vikten 3,69 kg är uppmätt av butiken med allt som följer med.

Passar dig som tältar på fjället och vill ha ett tunneltält som står i blåst.

10 426 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Tre bågar och lång absid, byggt för starka vindar i nordiska höglandsområden enligt Fjällräven
  • Vikten 3,69 kg är uppmätt av butiken med allt som följer med
  • 3 mm Dyneema-linor med 200 kg hållfasthet

Nackdelar

  • Golvet på produktbilderna ingår inte
  • Tyngre än Hillebergs Nallo 2
Personer
2
Vikt
3,69 kg (minimum 3,02 kg)
Konstruktion
Tunneltält med tre bågar, fyra säsonger
Vattenpelare
Duk 3 000 mm, golv 10 000 mm
2
Hilleberg Nammatj 2 GT, tält

Bäst för vinter Tält

Hilleberg Nammatj 2 GT

Black Label-tält i Kerlon 1800 med 20 000 mm vattenpelare på golvet. Den långa absiden är byggd för vinterturer med mycket utrustning.

Passar dig som tältar på vintern och i storm.

16 589 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Black Label-tält i Kerlon 1800, Hillebergs kraftigaste serie
  • Golvet har 20 000 mm vattenpelare, högst i jämförelsen
  • Lång absid med plats för två ryggsäckar och skor

Nackdelar

  • 3,6 kg är tungt för två på sommaren
  • Tunneltält som måste spännas upp med pinnar
Personer
2
Vikt
3,6 kg (minimum 3,0 kg)
Konstruktion
Tunneltält, fyra säsonger
Vattenpelare
Duk 5 500 mm, golv 20 000 mm
3
Hilleberg Nallo 2, tält

Lätt fyrsäsongstält för två Tält

Hilleberg Nallo 2

Tunneltält för två på 2,36 kg med 5 000 mm vattenpelare på duken och 15 000 mm på golvet.

Passar dig som vill bära lite men ha ett tält för året om.

12 964 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Fyrsäsongstält för två på 2,36 kg
  • Kerlon 1200-duk med 5 000 mm vattenpelare och golv på 15 000 mm
  • Lägre fotände som gör tältet stabilare i blåst

Nackdelar

  • Kortare absid än Nallo 2 GT
  • Red Label-serien är byggd för låg vikt, inte för polarexpeditioner
Personer
2
Vikt
2,36 kg (minimum 2,0 kg)
Konstruktion
Tunneltält, fyra säsonger
Vattenpelare
Duk 5 000 mm, golv 15 000 mm
4
Hilleberg Kaitum 4 GT, tält

Bäst med två ingångar Tält

Hilleberg Kaitum 4 GT

Ingång och absid i båda ändarna, och innertältets ändar är nästan lodräta. Fyrsäsongstält för fyra på 4,6 kg.

Passar dig som är flera i tältet och vill ha egen utgång.

21 258 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Ingång och absid i båda ändarna, så ingen behöver klättra över någon
  • Innertältets ändar är nästan lodräta, bra för långa personer
  • Hela framsidan av absiderna kan rullas upp när det är varmt

Nackdelar

  • Tyngre än Nallo 4 GT
Personer
4
Vikt
4,6 kg (minimum 3,9 kg)
Konstruktion
Tunneltält, fyra säsonger
Ingångar
2, en i varje ände
5
Bergans Trollhetta Tunnel 2, tält

Lätt tunneltält för två Tält

Bergans Trollhetta Tunnel 2

Tunneltält på 2,62 kg i silikonbehandlad ripstop-nylon med DAC-bågar och absid med sidoöppning.

Passar dig som vandrar i skog och fjäll under barmarkssäsongen.

4 464 kr6 499 krhos Outdoorexperten

Fördelar

  • Silikonbehandlad ripstop-nylon och DAC-bågar i aluminium
  • Stor absid med öppning i sidan
  • Ventiler i båda ändarna

Nackdelar

  • Sovytan är 3,1 m², trångt för två med mycket packning
  • Golvets vattenpelare är lägre än i Hillebergs och Fjällrävens tält
Personer
2
Vikt
2,62 kg
Konstruktion
Tunneltält
Vattenpelare
Duk 3 000 mm, golv 7 000 mm
6
Outwell Earth 4 Plus, tält

Bäst för camping Tält

Outwell Earth 4 Plus

Tunneltält för camping där ytter- och innertält sätts upp i ett svep. Golvet har 10 000 mm vattenpelare, och tältet väger 7,2 kg.

Passar dig som campar med bil på skyddade platser.

2 416 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Ytter- och innertält sätts upp i ett svep
  • Golv med 10 000 mm vattenpelare
  • Yttertyget reflekterar solljus mot överhettning

Nackdelar

  • Butiken avråder själv från att ta det till fjällen i vind
  • Bekvämt för tre, fyra blir trångt
Personer
4
Vikt
7,2 kg
Konstruktion
Tunneltält för camping
Vattenpelare
Duk 3 000 mm, golv 10 000 mm

Alla tunneltält i jämförelsen

Antal personer, vikt, vattenpelare och ingångar som butiken och tillverkaren anger dem.

Jämförelsetabell
Fjällräven Keb Endurance 2, tältFjällräven Keb Endurance 2 10 426 krhos Scandinavian Outdoor 23,69 kg (minimum 3,02 kg)Duk 3 000 mm, golv 10 000 mm-
Hilleberg Nammatj 2 GT, tältHilleberg Nammatj 2 GT 16 589 krhos Scandinavian Outdoor 23,6 kg (minimum 3,0 kg)Duk 5 500 mm, golv 20 000 mm-
Hilleberg Nallo 2, tältHilleberg Nallo 2 12 964 krhos Scandinavian Outdoor 22,36 kg (minimum 2,0 kg)Duk 5 000 mm, golv 15 000 mm-
Hilleberg Kaitum 4 GT, tältHilleberg Kaitum 4 GT 21 258 krhos Scandinavian Outdoor 44,6 kg (minimum 3,9 kg)-2, en i varje ände
Bergans Trollhetta Tunnel 2, tältBergans Trollhetta Tunnel 2 4 464 krhos Outdoorexperten 22,62 kgDuk 3 000 mm, golv 7 000 mm1 + 1 absid
Outwell Earth 4 Plus, tältOutwell Earth 4 Plus 2 416 krhos Scandinavian Outdoor 47,2 kgDuk 3 000 mm, golv 10 000 mm-
Bergans Trollhetta Tunnel 4, tältBergans Trollhetta Tunnel 4 6 525 krhos Outdoorexperten 44,66 kgDuk 3 000 mm, golv 7 000 mm2 + 2 absider
Fjällräven Abisko Lite 1, tältFjällräven Abisko Lite 1 6 251 krhos Scandinavian Outdoor 11,65 kg (minimum 1,38 kg)Duk 3 000 mm-
  1. 10 426 kr hos Scandinavian Outdoor

    Personer
    2
    Vikt
    3,69 kg
    Vattenpelare
    Duk 3 000 mm, golv 10 000 mm
    Ingångar
    -
  2. 16 589 kr hos Scandinavian Outdoor

    Personer
    2
    Vikt
    3,6 kg
    Vattenpelare
    Duk 5 500 mm, golv 20 000 mm
    Ingångar
    -
  3. 12 964 kr hos Scandinavian Outdoor

    Personer
    2
    Vikt
    2,36 kg
    Vattenpelare
    Duk 5 000 mm, golv 15 000 mm
    Ingångar
    -
  4. 21 258 kr hos Scandinavian Outdoor

    Personer
    4
    Vikt
    4,6 kg
    Vattenpelare
    -
    Ingångar
    2, en i varje ände
  5. 4 464 kr hos Outdoorexperten

    Personer
    2
    Vikt
    2,62 kg
    Vattenpelare
    Duk 3 000 mm, golv 7 000 mm
    Ingångar
    1 + 1 absid
Visa alla 8 produkter
  1. 2 416 kr hos Scandinavian Outdoor

    Personer
    4
    Vikt
    7,2 kg
    Vattenpelare
    Duk 3 000 mm, golv 10 000 mm
    Ingångar
    -
  2. Bergans Trollhetta Tunnel 4, tält Bergans Trollhetta Tunnel 4

    6 525 kr hos Outdoorexperten

    Personer
    4
    Vikt
    4,66 kg
    Vattenpelare
    Duk 3 000 mm, golv 7 000 mm
    Ingångar
    2 + 2 absider
  3. Fjällräven Abisko Lite 1, tält Fjällräven Abisko Lite 1

    6 251 kr hos Scandinavian Outdoor

    Personer
    1
    Vikt
    1,65 kg
    Vattenpelare
    Duk 3 000 mm
    Ingångar
    -

Jämför sida vid sida

Välj upp till tre produkter. Rader där de skiljer sig är markerade.

Vad är ett tunneltält?

Ett tunneltält har bågar som går parallellt tvärs över tältet och spänns ut med pinnar i båda ändarna. Formen ger mycket golvyta och lång absid för vikten. Hilleberg Nallo 2 väger 2,36 kg för två, Fjällräven Abisko Lite 1 1,65 kg för en. I de nordiska tälten sätts innertältet upp samtidigt med yttertältet.

Tunneltältet står inte av sig självt. Utan pinnar i ändarna faller det ihop, och det måste spännas ut ordentligt för att duken ska sitta stramt. I gengäld blir det stabilt när det står rätt, och det går att resa snabbt. Fjällräven Abisko Lite 1 har två lodräta bågar i ändarna som lyfter innertältets hörn, så att hela golvet går att använda.

Hur står ett tunneltält i blåst?

Bra, när kortsidan är vänd mot vinden och alla stormlinor är spända. Tältet tar då vinden på den smala, låga änden och duken pressas inte in. Fjällräven Keb Endurance 2 har tre bågar och linor av 3 mm Dyneema som håller för 200 kg. Vänds långsidan mot vinden tar duken mycket vind, och tältet kan böjas.

Därför kräver tunneltältet att du väljer plats och riktning. Titta på hur vinden går innan du lägger ut tältet, och vänd fotänden mot den. Hilleberg Nammatj 2 GT har kraftiga stormlinor vid bågkanalerna och i båda ändarna. Om vinden vänder under natten kan du behöva flytta tältet, vilket är lättare med ett fristående kupoltält.

Vilket tunneltält klarar vinter?

Fyrsäsongstälten i jämförelsen: Hilleberg Nammatj 2 GT, Hilleberg Nallo 2, Hilleberg Kaitum 4 GT, Fjällräven Keb Endurance 2 och Fjällräven Abisko Lite 1. Nammatj hör till Black Label, Hillebergs kraftigaste serie, och den långa absiden är gjord för vinterturer med mycket utrustning. Outwell Earth 4 Plus och Bergans Trollhetta är tält för barmarkssäsongen.

På vintern behöver tältet tåla snölast och gå att spänna ut i snö, där vanliga pinnar inte håller. Hilleberg och Fjällräven skickar med aluminiumpinnar med V- eller Y-profil, men i lös snö behövs snöankare eller skidor och stavar att fästa linorna i. Hur du gör står i guiden om att tälta på vintern.

Hur sätter man upp ett tunneltält?

Lägg ut tältet med fotänden mot vinden och fäst den med pinnar. Trä i bågarna, res tältet och spänn ut den andra änden, och spänn sedan stormlinorna. I Hilleberg Nallo 2, Hilleberg Nammatj 2 GT och Fjällräven Keb Endurance 2 sitter innertältet fast i yttertältet, så det hålls torrt även när du reser tältet i regn.

Hilleberg Nammatj 2 GT har lika långa bågar, så det spelar ingen roll vilken som går var. Ena änden av bågkanalen har en ficka och den andra en kopp med spännare. Outwell Earth 4 Plus sätts också upp med ytter- och innertält i ett svep. I de flesta av dem kan innertältet knäppas loss om du vill packa delarna separat.

Ska tunneltältet ha en eller två ingångar?

Är ni fler än två är två ingångar värt vikten, eftersom ingen behöver klättra över de andra. Hilleberg Kaitum 4 GT har ingång och absid i båda ändarna, och Bergans Trollhetta Tunnel 4 har två ingångar och två stora absider. Tvåmannatälten Nallo 2, Nammatj 2 GT och Keb Endurance 2 har en ingång.

Med två ingångar blir också genomdraget bättre varma nätter. På Kaitum går hela framsidan av varje absid att rulla upp. Nackdelen är vikten och att båda ändarna måste spännas ut, så tältet blir mer känsligt för vindriktningen. För två personer är en ingång med lång absid det vanliga valet på fjället, eftersom absiden blir både förråd och kök när det regnar.

Tunneltält eller kupoltält?

Tunneltältet ger mest yta för vikten och står stadigt rätt vänt mot vinden. Kupoltältet är fristående, står på berg och sand och tål vind från flera håll. Hilleberg Nallo 2 och kupoltältet Hilleberg Allak 2 är gjorda av samma duk för två personer, men Nallo 2 väger 2,36 kg och Allak 2 3,3 kg.

Välj tunneltält om du mest tältar på kalfjället och i skogen, där pinnarna fäster. Välj kupoltält om du ofta tältar på hällar vid kusten, på sandstränder eller i snö där vinden vänder. Jämför med fristående kupoltält om du är osäker, eller se alla storlekar bland tält bäst i test.

Passar ett tunneltält på campingplatsen?

Ja, och många campingtält är byggda som tunneltält. Outwell Earth 4 Plus är ett tunneltält för camping på 7,2 kg med glasfiberbågar, och Outwell Sky 4 är ett tunneltält med två sovrum och vardagsrum på 14,3 kg. Formen ger mycket golvyta för vikten, vilket passar ett tält som ska stå en vecka.

Campingtälten har glasfiberbågar i stället för aluminium och är inte gjorda för fjällvind. Butiken skriver om Earth 4 Plus att de inte skulle ta med det i bergsvindar. På en campingplats med lä från buskar och andra tält fungerar de bra, och Outwells tält har mörka sovrum som fjälltälten saknar.

Vanliga frågor

Vilket tunneltält är bäst?

I vår jämförelse är Fjällräven Keb Endurance 2 bäst: ett nordiskt tunneltält för två med tre bågar och lång absid, byggt för starka vindar i höglandet enligt Fjällräven. För vinter och storm är Hilleberg Nammatj 2 GT bättre, och Hilleberg Nallo 2 är det lätta valet för året om.

Kan man resa ett tunneltält på berg?

Det är svårt, eftersom tunneltältet står med hjälp av pinnar och linor i båda ändarna. På berghällar får du fästa linorna runt stenar eller lägga stenar på pinnarna. Ska du ofta tälta på berg eller sand är ett fristående kupoltält som Hilleberg Allak 2 lättare att resa.

Varför är tunneltält vanliga i Norden?

För att de väger lite för ytan och står bra i blåst på kalfjället, där det sällan finns lä. Hilleberg, Fjällräven och Bergans bygger tunneltält där innertältet sitter fast i yttertältet, så att hela tältet reses på några minuter även i regn. Fjällräven kallar Keb Endurance ett nordiskt tunneltält.

Vad betyder GT på ett Hilleberg-tält?

GT-modellerna har en längre absid med stor dörr och bättre ventilation, och på Kaitum GT förlängs absiden med en extra båge. Nallo 2 är tekniskt samma tält som Nallo 2 GT men med kortare absid. GT-absiden rymmer packning och kök för flera personer men ger lite mer vikt.

Vad är skillnaden mellan Hilleberg Nallo och Nammatj?

Nallo hör till Red Label, Hillebergs lättaste serie för fyra säsonger, med Kerlon 1200-duk och 9 mm bågar. Nammatj hör till Black Label, med Kerlon 1800-duk, 10 mm bågar och 20 000 mm vattenpelare på golvet. Nallo 2 väger 2,36 kg, Nammatj 2 GT 3,6 kg.

Så har vi jämfört

Vi har läst butikernas produktsidor och produktflöden och jämfört vikt, konstruktion, vattenpelare på duk och golv och antal ingångar. Vi har inte sovit i tälten själva.

Ett streck i tabellen betyder att varken butiken eller tillverkaren uppger det. Utmärkelserna är redaktionella och motiveras i varje kort. Hur vi arbetar står på Så jämför vi.

Friluftskollen väljer och rangordnar produkterna själv. Ingen tillverkare eller butik kan påverka rangordningen.

Populära sökningar

Kategorier

↑↓ väljEnter öppna