Hoppa till innehållet
324 produkter jämförda Priser uppdaterade 8 november 2026 9 svenska butiker Oberoende redaktion
Friluftskollen

Jämförelse, vintersovsäckar

Sovsäck vinter bäst i test 2026

En vintersovsäck ska hålla värmen när kylan kryper in i tältet. Vi har jämfört syntet- och dunsäckar med limit från -15 till -26 °C.

1
Haglöfs Tarius -18, sovsäck

Bäst i jämförelsen Sovsäck

Haglöfs Tarius -18

Komfort -11 °C och limit -18 °C enligt EN 13537 enligt butiken. Syntetfyllning som enligt butiken fungerar i tält, under presenning och i snögrotta, och säcken finns i tre längder.

Passar dig som tältar på vintern och drar packningen i pulka.

1 624 kr2 199 krhos Outdoorexperten

Fördelar

  • Temperaturer enligt EN 13537 enligt butiken: komfort -11 °C, limit -18 °C
  • Syntet tål fukt från snögrottan och kondensen i tältet
  • Kanalkrage med elastisk justering

Nackdelar

  • 2 800 g och 30 liter okomprimerad, en säck för pulka eller bil
  • 3/4-lång dragkedja
Komfort
-11 °C
Limit
-18 °C
Fyllning
Syntet
Vikt
2 800 g (190 cm)
2
Haglöfs Musca -26, sovsäck

Varmast Sovsäck

Haglöfs Musca -26

Komfort -17 °C och limit -26 °C, varmast i jämförelsen. Smalare över axlarna och med extra isolering vid fötter och bröst.

Passar dig som är kortare än 175 cm och ska ut i riktig vinterkyla.

1 495 kr2 199 krhos Outdoorexperten

Fördelar

  • Varmast i jämförelsen: komfort -17 °C och limit -26 °C
  • Smalare över axlarna, gjord för kvinnor och mindre kroppar
  • Extra isolering vid fötter och bröst

Nackdelar

  • Bara för användare upp till 175 cm
  • 2 600 g och 28 liter okomprimerad
Komfort
-17 °C
Limit
-26 °C
Fyllning
Syntet (Tri-Fusion)
Vikt
2 600 g
3
Rab Ascent -18 Long, sovsäck

Bäst dunsäck för vintern Sovsäck

Rab Ascent -18 Long

Komfort -10 °C och limit -18 °C med 925 g vattenavvisande dun. Wide Mummy-formen är rymligare än en smal mumiesäck, och Long passar upp till 198 cm.

Passar dig som vill ha en lättare vintersäck och är lång.

3 900 kr5 200 krhos Addnature

Fördelar

  • Vattenavvisande dun som enligt butiken inte plattas till i fukt
  • Wide Mummy-form, rymligare än en smal mumiesäck
  • Kort extra dragkedja för handen

Nackdelar

  • Dun måste torkas ordentligt mellan nätterna på långa vinterturer
  • Packas till 45 x 26 cm
Komfort
-10 °C
Limit
-18 °C
Fyllning
Dun, 650 fill power (925 g)
Vikt
1 710 g
4
Rab Alpine -18 Regular, sovsäck

Lättast Sovsäck

Rab Alpine -18 Regular

Samma temperaturer som Ascent, komfort -10 °C och limit -18 °C, på 1 550 g. Den snäva passformen ger mycket värme per gram enligt Rab.

Passar dig som bär packningen på ryggen även på vintern.

4 164 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Lättast av vintersäckarna i jämförelsen, 1 550 g
  • Snäv passform som ger mycket värme per gram enligt Rab
  • Dunet är behandlat med Grangers Down Defend

Nackdelar

  • Smalnar av kraftigt mot fötterna, trångt för den som rör sig mycket
  • Packas till 45 x 26 cm
Komfort
-10 °C
Limit
-18 °C
Fyllning
Dun, 650 fill power (880 g)
Vikt
1 550 g
5
Haglöfs Nordic Expedition Down -26, sovsäck

Byggd för expeditioner Sovsäck

Haglöfs Nordic Expedition Down -26

1 050 g hydrofobt 800 fill power-dun under Pertex Quantum Pro, och en syntetisk hälplatta mot kalla fläckar. Komfort -11 °C och limit -19 °C enligt butikerna.

Passar dig som gör längre vinterturer där fukt i dunet är en risk.

6 374 kr8 499 krhos Outdoorexperten

Fördelar

  • 800 fill power hydrofobt dun under Pertex Quantum Pro
  • Syntetisk hälplatta motverkar kalla fläckar där dunet trycks ihop
  • Vattentät packpåse med rullstängning ingår

Nackdelar

  • Limit -19 °C enligt butikerna, så siffran i namnet är inte limit-temperaturen
  • Smal fotdel enligt Haglöfs
Komfort
-11 °C
Limit
-19 °C
Fyllning
Dun, 800 fill power (1 050 g)
Vikt
1 700 g

Alla vintersovsäckar i jämförelsen

Komfort, limit, fyllning och vikt som butiken och tillverkaren anger dem.

Jämförelsetabell
Haglöfs Tarius -18, sovsäckHaglöfs Tarius -18 1 624 krhos Outdoorexperten -11 °C-18 °CSyntet2 800 g (190 cm)
Haglöfs Musca -26, sovsäckHaglöfs Musca -26 1 495 krhos Outdoorexperten -17 °C-26 °CSyntet (Tri-Fusion)2 600 g
Rab Ascent -18 Long, sovsäckRab Ascent -18 Long 3 900 krhos Addnature -10 °C-18 °CDun, 650 fill power (925 g)1 710 g
Rab Alpine -18 Regular, sovsäckRab Alpine -18 Regular 4 164 krhos Scandinavian Outdoor -10 °C-18 °CDun, 650 fill power (880 g)1 550 g
Haglöfs Nordic Expedition Down -26, sovsäckHaglöfs Nordic Expedition Down -26 6 374 krhos Outdoorexperten -11 °C-19 °CDun, 800 fill power (1 050 g)1 700 g
Nordisk Nansen -15° Mummy, sovsäckNordisk Nansen -15° Mummy 7 585 krhos Outdoorexperten -8 °C-15 °CDun, återvunnet-
  1. 1 624 kr hos Outdoorexperten

    Komfort
    -11 °C
    Limit
    -18 °C
    Fyllning
    Syntet
    Vikt
    2 800 g
  2. 1 495 kr hos Outdoorexperten

    Komfort
    -17 °C
    Limit
    -26 °C
    Fyllning
    Syntet
    Vikt
    2 600 g
  3. 3 900 kr hos Addnature

    Komfort
    -10 °C
    Limit
    -18 °C
    Fyllning
    Dun, 650 fill power
    Vikt
    1 710 g
  4. 4 164 kr hos Scandinavian Outdoor

    Komfort
    -10 °C
    Limit
    -18 °C
    Fyllning
    Dun, 650 fill power
    Vikt
    1 550 g
  5. 6 374 kr hos Outdoorexperten

    Komfort
    -11 °C
    Limit
    -19 °C
    Fyllning
    Dun, 800 fill power
    Vikt
    1 700 g
Visa alla 6 produkter
  1. Nordisk Nansen -15° Mummy, sovsäck Nordisk Nansen -15° Mummy

    7 585 kr hos Outdoorexperten

    Komfort
    -8 °C
    Limit
    -15 °C
    Fyllning
    Dun, återvunnet
    Vikt
    -

Jämför sida vid sida

Välj upp till tre produkter. Rader där de skiljer sig är markerade.

Vilken temperatur ska en vintersovsäck klara?

Svenska Turistföreningens packlista för vintertältning anger en sovsäck med komforttemperatur på minst -15 °C, eller två tresäsongssäckar i varandra. Haglöfs Musca -26 har komfort -17 °C, och de flesta andra säckar här ligger på komfort -10 till -11 °C med limit runt -18 °C.

Nordisk Nansen -15 har komfort -8 °C, lägst värme bland vintersäckarna i jämförelsen. Titta på komforttemperaturen, inte bara limit. Butiken skriver dessutom att EN-standarden inte längre visar skillnaderna tillförlitligt vid -18 °C och kallare, så jämför flera uppgifter innan du väljer. STF:s hela lista finns på STF:s sida om att tälta på vintern.

Dun eller syntet i en vintersovsäck?

Dun väger mindre: Rab Alpine -18 väger 1 550 g mot 2 800 g för syntetsäcken Haglöfs Tarius -18 med samma limit. Syntet tål fukt bättre, vilket spelar roll på långa turer där kondensen inte hinner torka ut. Två av sex säckar här är syntet, Tarius -18 och Musca -26, och resten har dun.

Vill du ha dun även resten av året, jämför våra dunsovsäckar för tre säsonger. För en kort vintertur med en eller två nätter är skillnaden i fukttålighet liten, och då väger vikten och packvolymen tyngre i valet.

Vilket liggunderlag behövs till en vintersovsäck?

Ett med högt R-värde, annars kyls du underifrån hur varm säcken än är, eftersom kroppsvikten trycker ihop säckens isolering under dig. Exped anger att R-värde 4 och uppåt fungerar även för vinterbruk. Therm-a-Rest NeoAir XTherm NXT har R-värde 7,3, och ett cellplastunderlag under luftunderlaget ger extra marginal.

Jämför underlagen på sidan om liggunderlag bäst i test. STF rekommenderar ett uppblåsbart underlag med R-värde över 3 i kombination med cellplast, och cellplasten fortsätter att isolera även om luftunderlaget skulle punkteras.

Hur håller man sig varm i sovsäcken på vintern?

Byt till torra kläder innan du kryper ned, ha en mössa på dig och ät ordentligt före sänggåendet. STF skriver att ett torrt underställ och en mössa att sova i gör stor skillnad, och att kroppen behöver energi för att hålla värmen. Dra åt huvan och värmekragen så att varm luft inte pumpas ut.

Håll säcken borta från tältduken, där kondens och frost samlas under natten. Haglöfs Tarius -18 har en kanalkrage med elastisk justering, och Nordisk Nansen -15 en invändig termokrage. Hela vinterlägret, från tältplats till matlagning, går vi igenom i guiden om att tälta på vintern.

Hur hanterar man fukt i en vintersovsäck?

Låt säcken torka varje dag på långa turer, särskilt om den har dun. Andedräkt och kroppsfukt samlas i fyllningen natt för natt, och blött dun isolerar sämre. Rab Ascent -18 och Nordisk Nansen -15 behöver torkas ordentligt mellan nätterna, medan syntetsäcken Haglöfs Tarius -18 tål fukten från en snögrotta enligt butiken.

Flera dunsäckar har skydd mot fukt. Haglöfs Nordic Expedition Down -26 har hydrofobt dun under Pertex Quantum Pro och en vattentät packpåse, och dunet i Rab Alpine -18 är behandlat med Grangers Down Defend. Torka säcken i solen eller över ryggsäcken på rasten när det är kallt och torrt i luften.

Hur stor och tung är en vintersovsäck?

Mellan 1,5 och 2,8 kg i den här jämförelsen. Haglöfs Tarius -18 väger 2 800 g och tar 30 liter okomprimerad, Musca -26 väger 2 600 g och 28 liter. Dunsäckarna Rab Alpine -18 och Ascent -18 packas till 45 x 26 cm och väger 1 550 och 1 710 g. Därför dras packningen ofta i pulka.

Butiken påpekar att vikten stör mindre på vintern, eftersom pulkan bär den. Ska du bära allt på ryggen spelar varje kilo roll, och då är dun det rimliga valet. Jämför också volymen mot ryggsäcken: en okomprimerad syntetsäck på 30 liter tar halva utrymmet i en ryggsäck på 60 liter.

Kan man ha två sovsäckar i varandra på vintern?

Ja, STF nämner två tresäsongssäckar i varandra som ett alternativ till en vintersäck. Den yttre säcken måste vara rymlig nog att fyllningen i den inre inte trycks ihop, annars blir det kallare i stället för varmare. En rymlig modell som Rab Ascent -18 Long med Wide Mummy-form fungerar bättre som ytterlager än en snäv säck.

Två säckar väger oftast mer än en vintersäck med samma värme, men lösningen är bra för den som tältar på vintern några nätter per år. Mer om hur komfort och limit ska läsas står i guiden om sovsäckens temperaturer.

Vanliga frågor

Vilken vintersovsäck är bäst?

Haglöfs Tarius -18 är bäst i vår jämförelse för den som drar packningen i pulka. Ska packningen bäras är dunsäcken Rab Alpine -18 lättare, och för den som är lång passar Rab Ascent -18 Long. Varmast är Haglöfs Musca -26, som passar användare upp till 175 cm.

Vad betyder extremtemperatur på en sovsäck?

Extremtemperaturen är gränsen där säcken bara skyddar mot nedkylning, inte en temperatur att planera efter. Haglöfs Tarius -18 har extremtemperatur -39 °C men limit -18 °C. Planera turen efter komfort eller limit, och se extremvärdet som en säkerhetsmarginal om något går fel.

Varför stämmer inte siffran i namnet med limit?

Tillverkarna namnger inte sina säckar efter samma temperatur. Butikerna anger komfort -11 °C och limit -19 °C för Haglöfs Nordic Expedition Down -26, så siffran i namnet ligger sju grader under limit. Jämför därför komfort och limit i tabellen, inte siffran i namnet.

Hur kallt klarar en vanlig sovsäck?

En tresäsongssäck som Haglöfs Tarius -5 har komfort 0 °C och limit -5 °C. Den räcker för en frostnatt i oktober, men inte för vintertältning. Vintersäckarna i den här jämförelsen har limit från -15 °C och kallare.

Kan man använda en vintersovsäck på sommaren?

Det blir oftast för varmt, även med dragkedjan öppen. Haglöfs Tarius -18 har dessutom bara en 3/4-lång dragkedja, så den går inte att öppna helt. Vill du klara dig med en säck året om är en tresäsongssäck, kompletterad med en extra säck på vintern, mer flexibel.

Så har vi jämfört

Vi har läst butikernas produktsidor och produktflöden och jämfört komfort- och limittemperatur, fyllning, vikt och längd. Temperaturerna är tillverkarens, och vi skriver ut när butiken anger att de är mätta enligt EN 13537. Vi har inte sovit i säckarna själva.

Ett streck i tabellen betyder att varken butiken eller tillverkaren uppger det. Utmärkelserna är redaktionella och motiveras i varje kort. Hur vi arbetar står på Så jämför vi.

Friluftskollen väljer och rangordnar produkterna själv. Ingen tillverkare eller butik kan påverka rangordningen.

Populära sökningar

Kategorier

↑↓ väljEnter öppna