Hoppa till innehållet
324 produkter jämförda Priser uppdaterade 8 november 2026 9 svenska butiker Oberoende redaktion
Friluftskollen

Jämförelse, ullunderställ

Ullunderställ bäst i test 2026

Merinoull värmer även när du svettas och luktar mindre efter flera dagar på tur. Vi har jämfört ullunderställ för dam och herr på ullhalt, tyngd, passform och del.

1
Woolpower Crewneck 200 unisex, underställ

Bäst i jämförelsen Underställ

Woolpower Crewneck 200 unisex

Ullfrotté 200 i merinoull med polyester och polyamid, sydd i Östersund. Polyamiden gör tröjan tålig i många år, den förlängda ryggen förhindrar glipor och den tål tvätt i 60 grader. Storlekarna är unisex.

Passar dig som vill ha en ulltröja som klarar år av turer, tvättar och lager på lager.

999 krhos Addnature

Fördelar

  • Sydd i Östersund, och sömmerskans namn står på tvättlappen
  • Ullfrotté med polyamid som tål slitage i många år
  • Tål tvätt i 60 grader

Nackdelar

  • Unisexstorlekar, så passformen är rakare än en dammodell
Material
60 % merinoull, 25 % polyester, 13 % polyamid, 2 % elastan
Tyngd
Ullfrotté 200
Passform
Unisex
Del
Tröja
2
Devold Tuvegga Merino Shirt herr, underställ

Bäst för växlande tempo Underställ

Devold Tuvegga Merino Shirt herr

En dubbelsidig tröja i 99 procent merinoull på 250 g/m². Med den släta sidan inåt transporteras fukt, med den kanalstickade sidan inåt blir den varmare. Ryggen har paneler i wool mesh och ärmsluten tumhål.

Passar dig som går turer där du växlar mellan hög puls uppför och kalla pauser.

823 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Kan vändas: slät sida för fukttransport, kanalstickad sida för mer värme
  • Ryggpaneler i wool mesh
  • Tumhål och breda linningar i merinoull

Nackdelar

  • Tjockare än lätta ulltröjor, för varm en sommardag
Material
99 % merinoull, 1 % elastan, 18,7 mikron
Tyngd
250 g/m²
Passform
Normal
Del
Tröja
3
Devold Duo Active Merino 205 Zip Neck dam, underställ

Bäst för känslig hud Underställ

Devold Duo Active Merino 205 Zip Neck dam

Syntet närmast huden och en varm merinoullblandning utanpå, 205 g/m². Då kliar ullen inte, men värmer ändå när du är fuktig. Krage med dragkedja, längre bakstycke och flatlocksömmar.

Passar dig som tycker att ren ull kliar men vill ha ullens värme.

1 154 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Syntet mot huden, så ullen kliar inte
  • Krage med dragkedja och längre bakstycke
  • Maskintvätt och torktumling enligt Devold

Nackdelar

  • Ullen ligger på utsidan, mindre ullkänsla mot huden
Material
Ytterlager 80 % merinoull, 20 % polyamid; innerlager återvunnen polyester
Tyngd
205 g/m²
Passform
Normal
Del
Tröja med dragkedja
4
Kari Traa Kaia Set dam, underställ

Bäst ullset för dam Underställ

Kari Traa Kaia Set dam

Tröja och långkalsonger i 100 procent merinoull på 180 g/m² och 19,5 mikron. Hög midja och bred linning, platta sömmar och en kroppsnära passform. Ullen isolerar både blöt och torr.

Passar dig som vill köpa tröja och byxa samtidigt i ren merinoull.

909 kr1 299 krhos Outdoorexperten

Fördelar

  • Hög midja och bred linning
  • Platta sömmar mot skav
  • Isolerar både blött och torrt

Nackdelar

  • Kroppsnära passform, välj större om du vill ha det ledigt
Material
100 % merinoull, 19,5 mikron
Tyngd
180 g/m²
Passform
Kroppsnära
Del
Set: tröja och långkalsonger
5
Aclima WoolNet Crew herr, underställ

Bäst för hög puls Underställ

Aclima WoolNet Crew herr

Nätstickad merinoull med polyamid på 120 g/m². Nätet bildar isolerande luftfickor och torkar snabbare än tätt tyg, och utsatta partier är förstärkta. Den är gjord för vandring, skidåkning och löpning.

Passar dig som rör dig hårt i kyla och vill bli av med svetten fort.

1 262 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Nätstrukturen bildar isolerande luftfickor och torkar snabbt
  • Förstärkningar på utsatta ställen
  • Gjord för aktivitet som vandring och skidtur

Nackdelar

  • Tunn, behöver mellanlager i kyla
Material
80 % merinoull, 20 % polyamid, nätstickad
Tyngd
120 g/m²
Passform
Normal
Del
Tröja

Alla ullunderställ i jämförelsen

Material, tyngd i g/m², passform och del som butiken och tillverkaren anger dem.

Jämförelsetabell
Woolpower Crewneck 200 unisex, underställWoolpower Crewneck 200 unisex 999 krhos Addnature 60 % merinoull, 25 % polyester, 13 % polyamid, 2 % elastanUllfrotté 200UnisexTröja
Devold Tuvegga Merino Shirt herr, underställDevold Tuvegga Merino Shirt herr 823 krhos Scandinavian Outdoor 99 % merinoull, 1 % elastan, 18,7 mikron250 g/m²NormalTröja
Devold Duo Active Merino 205 Zip Neck dam, underställDevold Duo Active Merino 205 Zip Neck dam 1 154 krhos Scandinavian Outdoor Ytterlager 80 % merinoull, 20 % polyamid; innerlager återvunnen polyester205 g/m²NormalTröja med dragkedja
Kari Traa Kaia Set dam, underställKari Traa Kaia Set dam 909 krhos Outdoorexperten 100 % merinoull, 19,5 mikron180 g/m²KroppsnäraSet: tröja och långkalsonger
Aclima WoolNet Crew herr, underställAclima WoolNet Crew herr 1 262 krhos Scandinavian Outdoor 80 % merinoull, 20 % polyamid, nätstickad120 g/m²NormalTröja
Icebreaker 200 Oasis LS Crewe herr, underställIcebreaker 200 Oasis LS Crewe herr 849 krhos Addnature 100 % merinoull--Tröja
Woolpower Long Johns 200 unisex, underställWoolpower Long Johns 200 unisex 999 krhos Outdoorexperten 60 % merinoull, 25 % polyester, 13 % polyamid, 2 % elastanUllfrotté 200UnisexLångkalsonger
  1. 999 kr hos Addnature

    Material
    60 % merinoull, 25 % polyester, 13 % polyamid, 2 % elastan
    Tyngd
    Ullfrotté 200
    Passform
    Unisex
    Del
    Tröja
  2. 823 kr hos Scandinavian Outdoor

    Material
    99 % merinoull, 1 % elastan, 18,7 mikron
    Tyngd
    250 g/m²
    Passform
    Normal
    Del
    Tröja
  3. 1 154 kr hos Scandinavian Outdoor

    Material
    Ytterlager 80 % merinoull, 20 % polyamid; innerlager återvunnen polyester
    Tyngd
    205 g/m²
    Passform
    Normal
    Del
    Tröja med dragkedja
  4. 909 kr hos Outdoorexperten

    Material
    100 % merinoull, 19,5 mikron
    Tyngd
    180 g/m²
    Passform
    Kroppsnära
    Del
    Set: tröja och långkalsonger
  5. 1 262 kr hos Scandinavian Outdoor

    Material
    80 % merinoull, 20 % polyamid, nätstickad
    Tyngd
    120 g/m²
    Passform
    Normal
    Del
    Tröja
Visa alla 7 produkter
  1. Icebreaker 200 Oasis LS Crewe herr, underställ Icebreaker 200 Oasis LS Crewe herr

    849 kr hos Addnature

    Material
    100 % merinoull
    Tyngd
    -
    Passform
    -
    Del
    Tröja
  2. Woolpower Long Johns 200 unisex, underställ Woolpower Long Johns 200 unisex

    999 kr hos Outdoorexperten

    Material
    60 % merinoull, 25 % polyester, 13 % polyamid, 2 % elastan
    Tyngd
    Ullfrotté 200
    Passform
    Unisex
    Del
    Långkalsonger

Jämför sida vid sida

Välj upp till tre produkter. Rader där de skiljer sig är markerade.

Ren merinoull eller ullblandning?

Ren merinoull ger mest ull mot huden, en blandning med polyamid tål nötning bättre. Kari Traa Kaia Set och Icebreaker 200 Oasis är 100 procent merinoull. Woolpower 200 har 60 procent merinoull och resten polyester, polyamid och elastan, och Aclima WoolNet 80 procent merinoull och 20 procent polyamid.

Polyamiden gör mest nytta där ryggsäcken skaver, på axlar, höfter och korsrygg, där ren ull blir tunn efter några säsonger. Polyester i blandningen gör att plagget torkar fortare och tål varmare tvätt. Elastan håller formen, så att knäna i långkalsongerna inte blir påsiga. Vill du ha den mjukaste ullkänslan mot huden är ren merino ändå svår att slå.

Hur tjockt ullunderställ ska du välja?

Ullunderställen här väger från 120 till 250 g/m². Aclima WoolNet Crew på 120 g/m² är nätstickad för hög puls, Kari Traa Kaia ligger på 180 g/m², Devold Duo Active på 205 g/m² och Devold Tuvegga på 250 g/m² är tjockast. Woolpower anger tjockleken som ullfrotté 200 i stället för gram per kvadratmeter.

För vandring från vår till höst räcker oftast 150 till 200 g/m². På vintern, när du står still mer, gör 200 g/m² och uppåt skillnad, och Devold Tuvegga kan dessutom vändas så att den kanalstickade sidan ligger inåt och värmer mer. Utanpå understället hör en fleecetröja som mellanlager, så att du kan reglera värmen utan att byta understället.

Kliar merinoull?

Fin merinoull kliar mindre än grov ull, och fiberns tjocklek anges i mikron. Ju lägre tal, desto tunnare och mjukare fiber. Devold Tuvegga är 18,7 mikron och Kari Traa Kaia 19,5 mikron. Är du känslig har Devold Duo Active syntet närmast huden och ullen på utsidan, så att ullen värmer utan att ligga mot huden.

Det som kliar är grova fibrer som inte böjer sig när de trycks mot huden. Merinofår har betydligt finare ull än de flesta fårraser, och därför är nästan alla ullunderställ gjorda av merino. Halsen och handlederna är de känsligaste ställena, så prova tröjan direkt mot huden och dra upp kragen innan du bestämmer dig. Ett plagg med syntet inuti, som Duo Active, ger ändå ullens värme och mycket av dess lukthämning.

Vad är ullfrotté?

Ett tyg där ullgarnet är stickat i öglor på insidan, som en frottéhandduk. Öglorna håller kvar luft mot kroppen och ger ett luftigt tyg som värmer och för bort fukt. Woolpower gör sina underställ i ullfrotté och anger tjockleken som ullfrotté 200. Fjällsäkerhetsrådet nämner ull och ullfrotté som de material som för bort fukten bäst närmast kroppen.

Woolpower syr sina plagg i Östersund av mulesingfri ull. Long Johns 200 har isydd kil baktill och rundstickat tyg med få sömmar, men saknar gylf, som finns i modellen With Fly. Crewneck 200 och Long Johns 200 i samma tjocklek blir tillsammans ett set, och storlekarna är unisex.

Vilket ullunderställ passar för vintervandring och skidtur?

Ett set i merinoull på 200 g/m² eller mer, eller två lager tunnare ull. Devold Tuvegga Merino Shirt på 250 g/m² är tjockast i jämförelsen och har ryggpaneler i wool mesh. Woolpower Crewneck 200 och Long Johns 200 blir ett varmt set i ullfrotté, och Kari Traa Kaia Set är ren merino på 180 g/m².

På skidturen växlar du mellan hårt arbete uppför och kalla pauser på toppen. Två tunna lager ull gör det lättare att anpassa värmen än ett tjockt, och ullen värmer även när den blivit fuktig av svett. Ta på en dunjacka eller fleece direkt när du stannar, innan du hinner bli kall, och dra av den igen när du går vidare. I minusgrader räcker understället sällan ensamt under skalet, så ha alltid ett mellanlager i ryggsäcken.

Hur tvättar man ullunderställ?

Följ tvättlappen, för ullen behandlas olika. Woolpower Crewneck 200 tål 60 grader tack vare polyestern och polyamiden. Devold Duo Active tål maskintvätt och torktumling enligt Devold. Ren merinoull tvättas på ullprogram med ett ulltvättmedel, utan blekmedel och sköljmedel, och torkas plant så att plagget inte töjs ut.

Tvätta ull så sällan du kan. Efter en dagstur räcker det oftast att vädra tröjan, och ullen tål att användas flera dagar i rad. Vanliga tvättmedel med enzymer kan bryta ned ullfibern, eftersom ull är protein, och därför finns särskilda ulltvättmedel. Vänd plagget ut och in, så nöps ytan mindre i trumman.

Varför luktar ull mindre än syntet?

Ullfibern tar upp fukt inne i fibern och släpper den långsamt, och det brukar förklaras med att bakterierna som ger svettlukt trivs sämre där än på en slät polyestertråd. Därför går en ulltröja att använda flera dagar, medan syntet ofta luktar efter en dag med hög puls. Fjällsäkerhetsrådet skriver att ullen känns behagligare när plagget används flera dagar utan tvätt.

Det gör ullunderställ till det självklara valet på flerdagsturer där du inte kan tvätta. Ta med ett ombyte att sova i, vädra det du gått i över natten och byt tillbaka på morgonen. Fler sådana råd står i vår packlista för vandring.

Vanliga frågor

Vilket ullunderställ är bäst?

I vår jämförelse är Woolpower Crewneck 200 bäst: ullfrotté i merinoull med polyester och polyamid, sydd i Östersund och tålig nog för många års turer. För växlande tempo är Devold Tuvegga Merino Shirt herr vändbar, och Kari Traa Kaia Set dam är ett komplett set i ren merinoull.

Är ull varm när den är blöt?

Ja, ull värmer även när den är fuktig, men den torkar långsammare än syntet och fleece. Kari Traa beskriver Kaia som isolerande både blött och torrt. Fjällsäkerhetsrådet skriver att fleecen torkar snabbare än ullen om det blir vått, så ha ett torrt ombyte med på längre turer.

Vad betyder mulesingfri ull?

Att ullen kommer från får som inte utsatts för mulesing, ett ingrepp där hud skärs bort runt svansen för att skydda fåren mot fluglarver. Metoden förekommer främst i Australien. Woolpower använder mulesingfri ull, liksom Halti och North Outdoor bland våra andra underställ.

Ska ullunderställ sitta tight?

Ganska nära kroppen, så att ullen kan föra bort fukten från huden. Kari Traa Kaia har kroppsnära passform, och den som vill ha det ledigare väljer en storlek större. Woolpowers unisexstorlekar ger en rakare passform än en dammodell, och Devold och Aclima har normal passform.

Kan man ha ullunderställ på sommaren?

Ja, i tunt tyg. På sommarfjället blir kvällarna kalla och vädret växlar, och en tunn ulltröja under skalet räcker ofta som enda långärmade plagg. Den luktar mindre än en syntettröja efter flera dagar. På varma dagar i skogen räcker en kortärmad ulltröja eller ett linne i merino.

Så har vi jämfört

Vi har läst butikernas produktsidor och produktflöden och jämfört ullhalt, fiberns tjocklek i mikron, tygets tyngd i gram per kvadratmeter, passform och om plagget säljs som tröja, byxa eller set. Vi har inte haft understället på oss själva.

Ett streck i tabellen betyder att varken butiken eller tillverkaren uppger det. Utmärkelserna är redaktionella och motiveras i varje kort. Hur vi arbetar står på Så jämför vi.

Friluftskollen väljer och rangordnar produkterna själv. Ingen tillverkare eller butik kan påverka rangordningen.

Populära sökningar

Kategorier

↑↓ väljEnter öppna