Hoppa till innehållet
324 produkter jämförda Priser uppdaterade 8 november 2026 9 svenska butiker Oberoende redaktion
Friluftskollen

Jämförelse, tält för en

Tält 1 person bäst i test 2026

Ett enmanstält ska vara lätt att bära och ändå rymma dig, packningen och köket när det regnar. Vi har jämfört tält för en person från 890 gram till 2,4 kilo.

1
Hilleberg Akto, tält

Bäst i jämförelsen Tält

Hilleberg Akto

Ett fyrsäsongstält för en på 1,7 kg allt inräknat, eller 1,3 kg i minimivikt. Absiden räcker för packning och matlagning, och ventilerna i ändarna och ovanför dörren går att stänga med dragkedja.

Passar dig som vandrar ensam på fjället och vill ha ett tält som klarar blåst.

9 558 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Fyrsäsongstält för en på 1,7 kg allt inräknat
  • Riktig absid för packning och matlagning
  • Ventiler med dragkedja i båda ändarna och en ventil ovanför dörren

Nackdelar

  • Absiden och innertältet är något mindre än i Soulo enligt butiken
Personer
1
Vikt
1,7 kg (minimum 1,3 kg)
Konstruktion
Tunneltält, fyra säsonger
2
Hilleberg Soulo, tält

Bäst för vinter Tält

Hilleberg Soulo

Fristående och geodetiskt med tre bågar, och enligt butiken mer stormsäkert än Akto när det väl står. Innertältet är 220 x 105 x 95 cm, med plats för dunjacka och vintersovsäck. Väger 2,4 kg.

Passar dig som tältar ensam i snö och storm.

13 018 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Fristående och geodetiskt med tre bågar, mindre beroende av vindriktningen än Akto
  • Plats för vinterutrustning i både innertält och absid
  • Innermått 220 x 105 x 95 cm

Nackdelar

  • Tyngre än Akto och har fler bågar att bära
  • 2,4 kg är mycket för ett tält för en person på sommaren
Personer
1
Vikt
2,4 kg (minimum 2,0 kg)
Konstruktion
Fristående kupoltält, fyra säsonger
Vattenpelare
Duk 5 000 mm, golv 15 000 mm
3
Fjällräven Abisko Lite 1, tält

Lätt fyrsäsongstält Tält

Fjällräven Abisko Lite 1

Tunneltält för fyra säsonger på 1,65 kg. Två lodräta bågar i ändarna lyfter innertältets hörn, så hela golvet går att använda.

Passar dig som vill ha ett lätt tält för fjället som också klarar vintern.

6 251 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Fyrsäsongstält för en på 1,65 kg
  • Två lodräta bågar i ändarna lyfter innertältets hörn så att golvytan går att använda
  • Ytter- och innertält sätts upp samtidigt men kan tas isär

Nackdelar

  • Tunneltält som måste spännas upp med pinnar
Personer
1
Vikt
1,65 kg (minimum 1,38 kg)
Konstruktion
Tunneltält, fyra säsonger
Vattenpelare
Duk 3 000 mm
4
Nordisk Telemark 1 LW, tält

Lättast Tält

Nordisk Telemark 1 LW

Väger 890 g och packas till 13 x 35 cm, lättast av enmanstälten här. Innertältet är 86 cm högt, så det är ett tält att sova i, inte att sitta i.

Passar dig som springer, cyklar eller vandrar långt och räknar gram.

5 759 kr7 199 krhos Outdoorexperten

Fördelar

  • Lättast av enmanstälten i jämförelsen, 890 g
  • Packstorlek 13 x 35 cm
  • Absid där du kan laga mat sittande i tältöppningen

Nackdelar

  • Innertältet är 86 cm högt, så du sitter knappt upprätt
  • Byggt som tävlingstält med 10D-duk som behöver hanteras varsamt
Personer
1
Vikt
890 g (minimum 820 g)
Konstruktion
Tunneltält, ultralätt
5
Sea to Summit Alto TR1 Plus, tält

Två dörrar för en Tält

Sea to Summit Alto TR1 Plus

Två dörrar och två absider på 1,335 kg, och innertältet är av nylonväv i stället för nät. Golvet har 2 500 mm vattenpelare.

Passar dig som vill ha gott om plats och tältar vår, sommar och höst.

6 591 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Två dörrar och två absider, ovanligt för ett tält för en
  • Innertält i nylonväv i stället för nät, så det blåser mindre in
  • Kan sättas upp med yttertältet först så att innertältet hålls torrt

Nackdelar

  • Klarar lätt snö men inte snöstorm enligt butiken
Personer
1
Vikt
1,335 kg (minimum 1,228 kg)
Konstruktion
Hybridkupol, tre säsonger plus
Vattenpelare
Golv 2 500 mm
6
Big Agnes Copper Spur UL1, tält

Lätt och fristående Tält

Big Agnes Copper Spur UL1

Fristående tält på 1 009 g packvikt, med 1,9 m² golvyta och 224 cm golvlängd. Hörnen behöver inte fästas för att tältet ska stå.

Passar dig som tältar på berghällar och sandstränder där pinnarna inte fäster.

7 395 krhos Tacticalstore

Fördelar

  • Fristående, så hörnen behöver inte fästas för att tältet ska stå
  • HyperBead-duken är 50 procent starkare än tidigare material enligt Big Agnes
  • Golvyta 1,9 m² och golvlängd 224 cm

Nackdelar

  • Golvet smalnar av från 97 till 71 cm vid fötterna
Personer
1
Vikt
1 009 g (packvikt)
Konstruktion
Fristående

Alla tält för en person i jämförelsen

Vikt, konstruktion och vattenpelare som butiken och tillverkaren anger dem.

Jämförelsetabell
Hilleberg Akto, tältHilleberg Akto 9 558 krhos Scandinavian Outdoor 1,7 kg (minimum 1,3 kg)Tunneltält, fyra säsonger-
Hilleberg Soulo, tältHilleberg Soulo 13 018 krhos Scandinavian Outdoor 2,4 kg (minimum 2,0 kg)Fristående kupoltält, fyra säsongerDuk 5 000 mm, golv 15 000 mm
Fjällräven Abisko Lite 1, tältFjällräven Abisko Lite 1 6 251 krhos Scandinavian Outdoor 1,65 kg (minimum 1,38 kg)Tunneltält, fyra säsongerDuk 3 000 mm
Nordisk Telemark 1 LW, tältNordisk Telemark 1 LW 5 759 krhos Outdoorexperten 890 g (minimum 820 g)Tunneltält, ultralätt-
Sea to Summit Alto TR1 Plus, tältSea to Summit Alto TR1 Plus 6 591 krhos Scandinavian Outdoor 1,335 kg (minimum 1,228 kg)Hybridkupol, tre säsonger plusGolv 2 500 mm
Big Agnes Copper Spur UL1, tältBig Agnes Copper Spur UL1 7 395 krhos Tacticalstore 1 009 g (packvikt)Fristående-
Nemo Hornet Osmo 1P, tältNemo Hornet Osmo 1P 5 272 krhos Scandinavian Outdoor 1,02 kg (minimum 822 g)Halvt fristående, tre säsongerDuk och golv 1 200 mm
  1. 9 558 kr hos Scandinavian Outdoor

    Vikt
    1,7 kg
    Konstruktion
    Tunneltält, fyra säsonger
    Vattenpelare
    -
  2. 13 018 kr hos Scandinavian Outdoor

    Vikt
    2,4 kg
    Konstruktion
    Fristående kupoltält, fyra säsonger
    Vattenpelare
    Duk 5 000 mm, golv 15 000 mm
  3. 6 251 kr hos Scandinavian Outdoor

    Vikt
    1,65 kg
    Konstruktion
    Tunneltält, fyra säsonger
    Vattenpelare
    Duk 3 000 mm
  4. 5 759 kr hos Outdoorexperten

    Vikt
    890 g
    Konstruktion
    Tunneltält, ultralätt
    Vattenpelare
    -
  5. 6 591 kr hos Scandinavian Outdoor

    Vikt
    1,335 kg
    Konstruktion
    Hybridkupol, tre säsonger plus
    Vattenpelare
    Golv 2 500 mm
Visa alla 7 produkter
  1. 7 395 kr hos Tacticalstore

    Vikt
    1 009 g
    Konstruktion
    Fristående
    Vattenpelare
    -
  2. Nemo Hornet Osmo 1P, tält Nemo Hornet Osmo 1P

    5 272 kr hos Scandinavian Outdoor

    Vikt
    1,02 kg
    Konstruktion
    Halvt fristående, tre säsonger
    Vattenpelare
    Duk och golv 1 200 mm

Jämför sida vid sida

Välj upp till tre produkter. Rader där de skiljer sig är markerade.

Hur lätt kan ett tält för en person vara?

Under ett kilo. Nordisk Telemark 1 LW väger 890 g, Big Agnes Copper Spur UL1 1 009 g och Nemo Hornet Osmo 1P 1,02 kg. Fyrsäsongstälten för en väger mer: Fjällräven Abisko Lite 1 1,65 kg, Hilleberg Akto 1,7 kg och Hilleberg Soulo 2,4 kg. Mellan dem ligger Sea to Summit Alto TR1 Plus på 1,335 kg.

Lägre vikt betyder tunnare duk och mindre plats. Telemark 1 LW har 10D-duk och 86 cm takhöjd, och Nordisk beskriver det som ett tävlingstält. Nemo Hornet Osmo 1P har en duk som enligt Nemo töjer sig en tredjedel så mycket som många andra när den blir våt, och den är fri från PFAS. Nemo råder dig att välja en skyddad plats när det blåser.

Vilket enmanstält klarar fjället och vintern?

Hilleberg Akto, Hilleberg Soulo och Fjällräven Abisko Lite 1 är fyrsäsongstält för en. Soulo är geodetiskt med tre bågar och står även i snö, Akto och Abisko Lite 1 är tunneltält som står bäst med kortsidan mot vinden. Fjällräven skriver att Abisko Lite 1 är gjort för året runt, även i starka vindar och snö.

Abisko Lite 1 har bågar av DAC Featherlight på 9,6 mm och linor av 2 mm Dyneema som håller för 160 kg. Soulo har 5 000 mm vattenpelare på duken och 15 000 mm på golvet. Sea to Summit Alto TR1 Plus klarar lätta snölaster men inte snöstorm enligt butiken. Det som behövs utöver tältet står i guiden om att tälta på vintern.

Tunneltält eller fristående tält för en?

Hilleberg Akto och Fjällräven Abisko Lite 1 är tunneltält som måste spännas med pinnar och står bäst med kortsidan mot vinden. Hilleberg Soulo och Big Agnes Copper Spur UL1 är fristående och står på berghällar och sand. Soulo är enligt butiken mer stormsäkert än Akto när det väl står, men väger 700 g mer.

Tunneltältet ger mer plats för vikten och går snabbt att resa, eftersom innertältet i Akto och Abisko Lite 1 sitter fast i yttertältet. Det fristående tältet är friare att placera och mindre beroende av vindriktningen. Nemo Hornet Osmo 1P är ett mellanting: halvt fristående, så innertältet står med bågarna men absiden behöver pinnar.

Hur mycket plats har ett enmanstält?

Innertälten är 220 till 224 cm långa, och bredden och höjden skiljer mest. Nordisk Telemark 1 LW är 98 cm brett och 86 cm högt, Hilleberg Soulo 105 cm brett och 95 cm högt. Big Agnes Copper Spur UL1 har 1,9 m² golvyta och smalnar av från 97 till 71 cm vid fötterna.

Är du lång eller bred, jämför innermåtten och inte bara vikten. Under 90 cm takhöjd sitter de flesta vuxna inte upprätt, vilket spelar roll om du blir kvar i tältet en regnig dag. Fjällräven Abisko Lite 1 har lodräta bågar i båda ändarna som lyfter innertältets hörn, så att hela golvet går att använda.

Får packningen plats i ett enmanstält?

I absiden, ja. Hilleberg Akto har en absid som räcker för ryggsäck och kök. Sea to Summit Alto TR1 Plus har två dörrar och två absider, ovanligt för ett tält för en. Inne i tältet finns bara plats för dig, liggunderlaget och sovsäcken.

Absiden är också köket när det regnar. I Nordisk Telemark 1 LW kan du laga mat sittande i öppningen, och Hillebergs absider är gjorda för matlagning. I Nemo Hornet Osmo 1P måste absiden spännas ut med pinnar för att gå att använda.

Hur undviker man kondens i ett enmanstält?

Ett litet tält har lite luft att fördela fukten i, så ventilationen betyder mer än i ett stort tält. Hilleberg Akto har ventiler med dragkedja i båda ändarna och en ventil ovanför dörren. Sea to Summit Alto TR1 Plus har justerbara ventiler nere vid marken och en ventil med dragkedja i toppen.

Öppna ventilerna även när det regnar, och spänn yttertältet så att det inte ligger an mot innertältet. Häng blöta kläder i absiden och inte inne i tältet. Vakna du med fukt på insidan av yttertältet är det kondens och inte läckage, och den torkar om du öppnar dörren en stund på morgonen innan du packar ned.

Hur litet går ett enmanstält att packa?

De lättaste tälten här tar ungefär lika mycket plats som en enlitersflaska. Nordisk Telemark 1 LW packas till 13 x 35 cm och Nemo Hornet Osmo 1P till 32 x 19 x 7 cm. Fyrsäsongstälten tar mer plats: Hilleberg Akto är mer kompakt packat än det fristående Soulo med tre bågar, enligt butiken.

Sea to Summit Alto TR1 Plus har ett tredelat packsystem, så att duk, bågar och pinnar kan ligga på olika ställen i packningen eller fördelas mellan två vandrare. På cykel går det att lägga duken i styrväskan och bågarna längs ramen. Rätt ryggsäck för en vecka i fjällen står i jämförelsen av ryggsäckar på 60 liter.

Vanliga frågor

Vilket tält för en person är bäst?

I vår jämförelse är Hilleberg Akto bäst: ett fyrsäsongstält på 1,7 kg med riktig absid för packning och kök. Ska du tälta i snö och storm är Hilleberg Soulo bättre, eftersom det är fristående och har tre bågar. Räknar du varje gram är Nordisk Telemark 1 LW på 890 g lättast.

Är ett tvåmannatält bättre för en person?

Det ger mer plats men mer vikt. Hilleberg Nallo 2 väger 2,36 kg, jämfört med 1,7 kg för Akto. Vill du ha plats för hund eller vinterutrustning inne i tältet kan ett lätt tvåmannatält vara värt de extra hektona, och Big Agnes Copper Spur UL2 väger bara 1,37 kg.

Vad är ett halvt fristående tält?

Ett tält där bågarna ger innertältet sin form utan pinnar, men där absiden och ändarna måste spännas ut för att fungera. Nemo Hornet Osmo 1P är byggt så. Det sparar bågar och vikt, men tältet står inte lika stadigt som ett helt fristående tält som Hilleberg Soulo.

Håller ett ultralätt tält?

Ja, om du hanterar det varsamt. Nordisk Telemark 1 LW har 10D-duk och Nemo råder dig att vara försiktig med vassa föremål, slipande ytor och vind. Big Agnes skriver att HyperBead-duken i Copper Spur UL1 är 50 procent starkare än tidigare material. Ett footprint skyddar golvet på grus och sten.

Vilket enmanstält passar cykel och bikepacking?

Ett tält med kort packmått som går att dela upp. Nordisk Telemark 1 LW packas till 13 x 35 cm och Nemo Hornet Osmo 1P till 32 x 19 x 7 cm. Sea to Summit Alto TR1 Plus har ett tredelat packsystem som går att fördela i olika väskor. Fjällräven anger att Abisko Lite 1 är gjort även för cykelturer.

Räcker ett tresäsongstält för fjället på sommaren?

I skyddade lägen och väder du kan läsa av, ja. Nemo skriver att du ska välja en skyddad plats när det väntas stark vind i Hornet Osmo 1P. Ska du tälta på kalfjället eller i september är ett fyrsäsongstält som Fjällräven Abisko Lite 1 på 1,65 kg tryggare.

Så har vi jämfört

Vi har läst butikernas produktsidor och produktflöden och jämfört vikt, konstruktion, vattenpelare på duk och golv och antal ingångar. Vi har inte sovit i tälten själva.

Ett streck i tabellen betyder att varken butiken eller tillverkaren uppger det. Utmärkelserna är redaktionella och motiveras i varje kort. Hur vi arbetar står på Så jämför vi.

Friluftskollen väljer och rangordnar produkterna själv. Ingen tillverkare eller butik kan påverka rangordningen.

Populära sökningar

Kategorier

↑↓ väljEnter öppna