Hoppa till innehållet
324 produkter jämförda Priser uppdaterade 8 november 2026 9 svenska butiker Oberoende redaktion
Friluftskollen

Jämförelse, dunsovsäckar

Dunsovsäck bäst i test 2026

Dun ger mest värme för vikten och packas minst. Vi har jämfört dunsovsäckar för tre säsonger, från lätta sommarsäckar till rymliga säckar för fjället.

1
Marmot Helium Regular, sovsäck

Bäst i jämförelsen Sovsäck

Marmot Helium Regular

Komfort -3 °C och limit -9 °C, ISO-testat enligt butiken, på 965 g. 800+ fill power gåsdun med ExpeDry-behandling som tål fukt och torkar snabbare enligt Marmot.

Passar dig som vill ha en lätt säck som räcker från vår till sen höst.

4 059 kr5 799 krhos Outdoorexperten

Fördelar

  • ISO-testade temperaturer enligt butiken: komfort -3 °C, limit -9 °C
  • Under ett kilo och packas till 36 x 18 cm
  • ExpeDry-behandlat dun tål fukt och torkar snabbare enligt Marmot

Nackdelar

  • Mumieform, inte för den som vill ha mycket plats
  • Dun behöver mer omsorg än syntet vid tvätt
Komfort
-3 °C
Limit
-9 °C
Fyllning
Gåsdun, 800+ fill power (560 g)
Vikt
965 g
2
Marmot Hydrogen, sovsäck

Lättast Sovsäck

Marmot Hydrogen

Väger 740 g och packas till 31 x 15 cm. Komfort +2 °C och limit -3 °C med 800+ fill power-dun.

Passar dig som vandrar långa sträckor på sommaren och vill spara vikt.

3 429 kr4 899 krhos Outdoorexperten

Fördelar

  • Lättast i jämförelsen, 740 g
  • Packas till 31 x 15 cm
  • ISO-testade temperaturer enligt butiken

Nackdelar

  • Komfort +2 °C, för sommar och tidig höst
  • Mumieform med 113 cm runt fotboxen
Komfort
+2 °C
Limit
-3 °C
Fyllning
Gåsdun, 800+ fill power (320 g)
Vikt
740 g
3
Rab Neutrino -6 Wide, sovsäck

Bäst för sidosovare Sovsäck

Rab Neutrino -6 Wide

Wide-storleken är 90 cm bred, och kanalerna i sidorna gör att du inte ligger på en söm när du sover på sidan enligt butiken. Komfort 0 °C och limit -6 °C på 930 g.

Passar dig som sover på sidan och vill ha en lätt dunsäck.

4 799 kr6 399 krhos Addnature

Fördelar

  • L.O.F.T 3D-kanaler som enligt Rab hindrar dunet från att flytta sig
  • Wide-storlek, 90 cm bred
  • Pertex Quantum 10 och 20 denier

Nackdelar

  • Smalnar av kraftigare mot fötterna än en vanlig mumiesäck
  • 3/4-lång dragkedja
Komfort
0 °C
Limit
-6 °C
Fyllning
Dun, 800 fill power (435 g)
Vikt
930 g
4
Fjällräven Keb Three Season Regular, sovsäck

Mest genomtänkt ventilation Sovsäck

Fjällräven Keb Three Season Regular

Tryckknappar längs dragkedjan ger fler sätt att vädra och fungerar som reserv om dragkedjan går sönder. Komfort 0 °C och limit -6 °C med 580 g dun.

Passar dig som vandrar i fjällen och vill kunna reglera värmen.

5 152 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Tryckknappar längs dragkedjan för ventilation och som reserv om dragkedjan går sönder
  • Vattenavvisande tyg vid huva och fötter
  • Kompressionssäck och förvaringspåse i nät ingår

Nackdelar

  • 1 080 g, tyngre än Rab Neutrino med nästan samma temperaturer
  • Limit -6 °C räcker inte för vinterfjället
Komfort
0 °C
Limit
-6 °C
Fyllning
Gåsdun, 700 fill power (580 g)
Vikt
1 080 g
5
Therm-a-Rest Boost 650 0°C Long, sovsäck

Rymligast Sovsäck

Therm-a-Rest Boost 650 0°C Long

155 cm runt fotdelen och en dragkedja som gör säcken smalare vid behov. Long passar upp till 198 cm, och Synergylink-kopplingar håller säcken kvar på liggunderlaget.

Passar dig som känner sig instängd i en mumiesäck.

3 724 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Bredare än vanligt, 155 cm runt fotdelen, och kan göras smalare med en dragkedja
  • Synergylink-kopplingar håller säcken på liggunderlaget
  • Korta sidodragkedjor för händerna

Nackdelar

  • Limit 0 °C
  • Dunet sitter mest på ovansidan, så säcken ska ligga rätt vänd mot underlaget
Komfort
+5 °C
Limit
0 °C
Fyllning
Dun, 650 fill power (451 g)
Vikt
1 099 g
6
Mammut Perform Down Bag -7C, sovsäck

Bäst för långa Sovsäck

Mammut Perform Down Bag -7C

220 cm innerlängd, komfort -1 °C och limit -7 °C, och 1 020 g. H-box-konstruktion och isolerad stormslå mot kalla fläckar.

Passar dig som är lång och vill ha en dunsäck för tre säsonger.

3 443 kr4 999 krhos Outdoorexperten

Fördelar

  • H-box-konstruktion och isolerad stormslå
  • Central tvåvägsdragkedja
  • Både förvarings- och packpåse ingår, plus sovmask och öronproppar

Nackdelar

  • 80 cm innerbredd som max
  • Tyngre än Marmot Helium med liknande temperatur
Komfort
-1 °C
Limit
-7 °C
Fyllning
RDS-dun, 700 fill power (450 g)
Vikt
1 020 g

Alla dunsovsäckar i jämförelsen

Komfort, limit, fyllning och vikt som butiken och tillverkaren anger dem.

Jämförelsetabell
Marmot Helium Regular, sovsäckMarmot Helium Regular 4 059 krhos Outdoorexperten -3 °C-9 °CGåsdun, 800+ fill power (560 g)965 g
Marmot Hydrogen, sovsäckMarmot Hydrogen 3 429 krhos Outdoorexperten +2 °C-3 °CGåsdun, 800+ fill power (320 g)740 g
Rab Neutrino -6 Wide, sovsäckRab Neutrino -6 Wide 4 799 krhos Addnature 0 °C-6 °CDun, 800 fill power (435 g)930 g
Fjällräven Keb Three Season Regular, sovsäckFjällräven Keb Three Season Regular 5 152 krhos Scandinavian Outdoor 0 °C-6 °CGåsdun, 700 fill power (580 g)1 080 g
Therm-a-Rest Boost 650 0°C Long, sovsäckTherm-a-Rest Boost 650 0°C Long 3 724 krhos Scandinavian Outdoor +5 °C0 °CDun, 650 fill power (451 g)1 099 g
Mammut Perform Down Bag -7C, sovsäckMammut Perform Down Bag -7C 3 443 krhos Outdoorexperten -1 °C-7 °CRDS-dun, 700 fill power (450 g)1 020 g
Haglöfs Scand Down -5, sovsäckHaglöfs Scand Down -5 2 745 krhos Outdoorexperten +5 °C0 °CRDS-dun, 650 fill power (290 g)860 g
  1. 4 059 kr hos Outdoorexperten

    Komfort
    -3 °C
    Limit
    -9 °C
    Fyllning
    Gåsdun, 800+ fill power
    Vikt
    965 g
  2. 3 429 kr hos Outdoorexperten

    Komfort
    +2 °C
    Limit
    -3 °C
    Fyllning
    Gåsdun, 800+ fill power
    Vikt
    740 g
  3. 4 799 kr hos Addnature

    Komfort
    0 °C
    Limit
    -6 °C
    Fyllning
    Dun, 800 fill power
    Vikt
    930 g
  4. 5 152 kr hos Scandinavian Outdoor

    Komfort
    0 °C
    Limit
    -6 °C
    Fyllning
    Gåsdun, 700 fill power
    Vikt
    1 080 g
  5. 3 724 kr hos Scandinavian Outdoor

    Komfort
    +5 °C
    Limit
    0 °C
    Fyllning
    Dun, 650 fill power
    Vikt
    1 099 g
Visa alla 7 produkter
  1. 3 443 kr hos Outdoorexperten

    Komfort
    -1 °C
    Limit
    -7 °C
    Fyllning
    RDS-dun, 700 fill power
    Vikt
    1 020 g
  2. Haglöfs Scand Down -5, sovsäck Haglöfs Scand Down -5

    2 745 kr hos Outdoorexperten

    Komfort
    +5 °C
    Limit
    0 °C
    Fyllning
    RDS-dun, 650 fill power
    Vikt
    860 g

Jämför sida vid sida

Välj upp till tre produkter. Rader där de skiljer sig är markerade.

Vad betyder fill power på en dunsovsäck?

Fill power anger hur mycket dunet fluffar upp, och ett högre värde ger mer värme per gram. Säckarna här har 650 till 800+ fill power. Rab Neutrino -6 med 435 g dun på 800 fill power och Fjällräven Keb med 580 g dun på 700 fill power har samma limit, -6 °C, men Rab-säcken väger 150 g mindre.

Fill power säger alltså hur effektivt dunet är, inte hur varm säcken blir. Värmen beror också på hur mycket dun som finns och hur säcken är byggd. Lägst i jämförelsen är Haglöfs Scand Down -5 och Therm-a-Rest Boost med 650 fill power, högst Marmot Helium och Hydrogen med 800+.

Hur mycket dun behöver en dunsovsäck?

Ju mer dun, desto varmare säck vid samma fill power. Marmot Hydrogen har 320 g dun och limit -3 °C, medan Marmot Helium har 560 g av samma 800+ dun och limit -9 °C. Haglöfs Scand Down -5 har 290 g på 650 fill power och limit 0 °C.

Therm-a-Rest Boost 650 har 451 g dun och samma limit som Scand Down, 0 °C. Boost har en rymligare form, och en rymlig säck behöver mer dun för att bli lika varm. Jämför därför dunmängd, fill power och form tillsammans. Hela listan står i tabellen, och de varmaste dunsäckarna har vi jämfört under sovsäckar för vinter.

Tål en dunsovsäck fukt?

Bättre än förr. Flera säckar här har behandlat dun: Marmots ExpeDry ska enligt Marmot tåla fukt och torka snabbare, och Haglöfs Scand Down -5 har hydrofobt dun under ett vattenavvisande Pertex Quantum Pro-tyg. Blött dun isolerar ändå sämre än syntet, så på långa blöta turer är en syntetsäck säkrare.

Fjällräven Keb Three Season har vattenavvisande tyg vid huva och fötter, där säcken oftast kommer åt tältduken. Syntetsäckarna har vi jämfört på sidan om sovsäckar för camping, för den som tältar mycket i regn och kustklimat.

Smal mumie eller rymlig dunsovsäck?

En smal mumie värmer mest per gram, en rymlig säck är bekvämare att sova i. Therm-a-Rest Boost 650 är 155 cm runt fotdelen och kan göras smalare med en dragkedja. Rab Neutrino -6 Wide är 90 cm bred och har kanaler i sidorna så att den som sover på sidan inte ligger på en söm.

Marmot Hydrogen är 113 cm runt fotboxen, en klassisk smal mumie. Mammut Perform Down Bag -7C har 220 cm innerlängd och 80 cm innerbredd som max, så den passar den som är lång men inte den som vill ha extra bredd.

Hur tvättar man en dunsovsäck?

I tvättmaskin på ett skonsamt program, med ett icke-biologiskt tvättmedel och utan sköljmedel. Rab skriver att säcken ska vändas ut och in, sköljas en extra gång och centrifugeras, och sedan torktumlas på låg värme. Torkningen tar enligt Rab två till fyra timmar, och säcken ska vändas regelbundet så att dunet torkar jämnt.

Sköljmedel lägger enligt Rab en hinna på dunet som försämrar värmen. Säcken ska vara helt torr innan den läggs undan, annars klumpar sig dunet och kan börja lukta. Rab rekommenderar tvätt minst en gång om året vid regelbunden användning. Hela instruktionen finns i Rabs guide om att tvätta sovsäcken.

Hur mycket väger en dunsovsäck?

Dunsäckarna i jämförelsen väger 740 till 1 099 g. Lättast är Marmot Hydrogen på 740 g och Haglöfs Scand Down -5 på 860 g, båda för sommar och tidig höst. Rab Neutrino -6 Wide väger 930 g och Marmot Helium 965 g, medan Mammut Perform Down Bag -7C, Fjällräven Keb och Therm-a-Rest Boost väger runt ett kilo.

Packmåttet följer vikten. Marmot Hydrogen packas till 31 x 15 cm och Helium till 36 x 18 cm. En syntetsäck med ungefär samma temperatur, som Haglöfs Tarius -5 på 1 690 g, väger 600 till 900 g mer och tar mer plats i ryggsäcken. Vad mer som ska med står i packlistan för vandring.

Vad betyder RDS-dun?

RDS står för Responsible Down Standard, en certifiering från organisationen Textile Exchange som ska garantera att dunet inte kommer från fåglar som plockats levande eller tvångsmatats. Mammut Perform Down Bag -7C och Haglöfs Scand Down -5 har RDS-dun enligt butikerna.

Certifieringen gäller djurhållningen, inte dunets kvalitet, så en RDS-säck kan ha både 650 och 800 fill power. Fjällräven Keb och Marmot Helium och Hydrogen har gåsdun. Fjällräven Keb är dessutom fri från PFAS enligt butiken, och Rab Neutrino fylls för hand i Storbritannien.

Vanliga frågor

Vilken dunsovsäck är bäst?

Marmot Helium är bäst i vår jämförelse för den som vill ha en lätt säck från vår till sen höst. Är vikten viktigast passar Marmot Hydrogen, och sover du på sidan är Rab Neutrino -6 Wide ett bättre val. Den som är lång bör titta på Mammut Perform Down Bag -7C med 220 cm innerlängd.

Hur förvarar man en dunsovsäck?

Löst i den stora förvaringspåsen, inte i kompressionspåsen. Butiken skriver att dunet då behåller sin luftighet i åratal. Rab Neutrino, Fjällräven Keb och Therm-a-Rest Boost levereras med både packpåse och förvaringspåse. Säcken ska vara helt torr innan den läggs undan.

Är en dunsovsäck varmare än en syntetsovsäck?

Inte vid samma temperaturklass, men den är lättare och packas mindre. Dunsäcken Fjällräven Keb Three Season har komfort 0 °C och limit -6 °C på 1 080 g. Syntetsäcken Haglöfs Tarius -5 har komfort 0 °C och limit -5 °C på 1 690 g.

Kan man använda en dunsovsäck på vintern?

Inte de här tresäsongssäckarna på egen hand. Varmast är Marmot Helium med limit -9 °C, vilket räcker för senhösten men inte för vintertältning. För minusgrader finns dunsäckar som Rab Alpine -18 och Rab Ascent -18 bland våra vintersovsäckar.

Hur packar man en dunsovsäck i ryggsäcken?

I packpåsen längst ned i ryggsäcken, gärna i en vattentät påse. Haglöfs Scand Down -5 levereras med en vattentät rullpåse, och Fjällräven Keb med en kompressionssäck. Packa inte säcken hårdare än nödvändigt, och ta ur den direkt när tältet står så att dunet hinner fluffa upp.

Så har vi jämfört

Vi har läst butikernas produktsidor och produktflöden och jämfört komfort- och limittemperatur, dunets mängd och fill power, vikt och längd. Temperaturerna är tillverkarens, och vi skriver ut när butiken anger att de är ISO-testade. Vi har inte sovit i säckarna själva.

Ett streck i tabellen betyder att varken butiken eller tillverkaren uppger det. Utmärkelserna är redaktionella och motiveras i varje kort. Hur vi arbetar står på Så jämför vi.

Friluftskollen väljer och rangordnar produkterna själv. Ingen tillverkare eller butik kan påverka rangordningen.

Populära sökningar

Kategorier

↑↓ väljEnter öppna