Hoppa till innehållet
324 produkter jämförda Priser uppdaterade 8 november 2026 9 svenska butiker Oberoende redaktion
Friluftskollen

Jämförelse, vandringskängor för herr

Vandringskängor herr bäst i test 2026

Herrkängor för allt från skogspromenaden till en vecka på kalfjället. Vi har jämfört dem på membran, skaft, sula, läst, vikt och material.

1
Hanwag Tatra II Wide GTX herr, vandringskänga

Bäst i jämförelsen Vandringskänga

Hanwag Tatra II Wide GTX herr

En bred läderkänga med Gore-Tex och styvhet B/C, alltså stöd för tung last i svår terräng. Konstruktionen runt fotleden ska minska risken för stukning.

Passar dig som har bred fot och bär en tung ryggsäck på fjället.

2 965 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Stöd i svår terräng och vid tung last, styvhet B/C
  • Bred läst
  • Kraftig konstruktion runt fotleden ska minska risken för stukning

Nackdelar

  • Kan kännas för styv på plan mark med lätt packning
  • Tyngre än de lätta kängorna i jämförelsen
Membran
Gore-Tex
Skaft
Medelhögt
Sula
Vibram AW Integral
Vikt
760 g
2
Lundhags Padje Light Trekking Boot Mid herr, vandringskänga

Bäst skalkänga Vandringskänga

Lundhags Padje Light Trekking Boot Mid herr

Nederdelen i Certech Exp-gummi är helt vattentät utan membran, och kängan torkar fort mellan dagarna. Den går att laga hos skomakare.

Passar dig som vandrar i blöt terräng och vill ha en känga som torkar fort mellan dagarna.

3 709 krhos Addnature

Fördelar

  • Nederdelen i Certech Exp-gummi är helt vattentät utan membran
  • Heel Fit Control och innersula i ullblandning
  • Går att laga hos skomakare, och extra snören följer med

Nackdelar

  • Överdelen och skaftet är inte vattentäta
  • Måttligt stöd runt fotleden
Membran
Inget, skalkänga
Skaft
Halvhögt
Sula
Vibram Curcuma
Vikt
650 g per styck
3
Meindl Matrei GTX herr, vandringskänga

Bäst för vardag och lätta turer Vandringskänga

Meindl Matrei GTX herr

Bred Comfort Fit-läst, Gore-Tex och smidig A/B-styvhet i en bekväm läderkänga. Byggd för dagsturer, inte för tung packning.

Passar dig som vill ha en bekväm läderkänga till skogspromenader och dagsturer.

2 526 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Bred Comfort Fit-läst
  • Smidig A/B-styvhet som fungerar i vardagen och på lättare turer
  • Fotbädd av fleece och kork

Nackdelar

  • Klarar inte tung vandring med rejäl ryggsäck
  • Ger lite stöd för vristen
Membran
Gore-Tex
Vikt
660 g
Material
Nubuck- och mockaläder
4
Lowa Camino Evo GTX herr, vandringskänga

Bäst för stenig stig Vandringskänga

Lowa Camino Evo GTX herr

Nubuckläder, Gore-Tex och en PU-mellansula som stödjer både fotled och sula med ryggsäck på ryggen. Den kan sulas om.

Passar dig som går flerdagsturer på steniga stigar och vill ha en känga som håller.

2 306 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Stöd för både fotled och sula på steniga stigar med ryggsäck
  • Snörning i två zoner med låskrokar
  • Kan sulas om

Nackdelar

  • Tyngst av herrkängorna här, 800 g
  • PU-mellansulan mår bäst av regelbunden användning; lång förvaring kan bryta ned den
Membran
Gore-Tex
Sula
Vibram Apptrail II
Vikt
800 g
Material
Nubuckläder
5
Haglöfs Ridge GTX II Mid herr, vandringskänga

Bäst lätt känga Vandringskänga

Haglöfs Ridge GTX II Mid herr

En mellanhög känga byggd på en trailsko, med dämpning i hälen och Wet Grip-gummi för grepp på våt sten. Gore-Tex Extended Comfort håller vattnet ute.

Passar dig som vill gå snabbt och lätt på dagsturer och inte behöver en styv läderkänga.

1 874 kr2 499 krhos Addnature

Fördelar

  • GEL-dämpning i hälen och SpevaFoam-mellansula
  • Wet Grip-gummi för grepp på våta underlag
  • Kilad plös som håller vatten och sand ute

Nackdelar

  • Byggd på en trailsko, med mjukare stöd än en klassisk läderkänga
  • Mellanhögt skaft ger mindre stöd än en hög känga vid tung packning
Membran
Gore-Tex Extended Comfort
Skaft
Mellanhögt (Mid)
Sula
Wet Grip-gummi, AHAR Plus i hälen

Alla vandringskängor för herr i jämförelsen

Membran, skaft, sula och vikt som butiken och tillverkaren anger dem.

Jämförelsetabell
Hanwag Tatra II Wide GTX herr, vandringskängaHanwag Tatra II Wide GTX herr 2 965 krhos Scandinavian Outdoor Gore-TexMedelhögtVibram AW Integral760 g
Lundhags Padje Light Trekking Boot Mid herr, vandringskängaLundhags Padje Light Trekking Boot Mid herr 3 709 krhos Addnature Inget, skalkängaHalvhögtVibram Curcuma650 g per styck
Meindl Matrei GTX herr, vandringskängaMeindl Matrei GTX herr 2 526 krhos Scandinavian Outdoor Gore-Tex--660 g
Lowa Camino Evo GTX herr, vandringskängaLowa Camino Evo GTX herr 2 306 krhos Scandinavian Outdoor Gore-Tex-Vibram Apptrail II800 g
Haglöfs Ridge GTX II Mid herr, vandringskängaHaglöfs Ridge GTX II Mid herr 1 874 krhos Addnature Gore-Tex Extended ComfortMellanhögt (Mid)Wet Grip-gummi, AHAR Plus i hälen-
Lundhags Tived Trail Boot herr, vandringskängaLundhags Tived Trail Boot herr 2 274 krhos Addnature -MellanhögtLundhags Trail-
Mammut Sertig III Mid GTX herr, vandringskängaMammut Sertig III Mid GTX herr 1 496 krhos Outdoorexperten Gore-TexMellanhögt (Mid)Mammut Swiss Design-
  1. 2 965 kr hos Scandinavian Outdoor

    Membran
    Gore-Tex
    Skaft
    Medelhögt
    Sula
    Vibram AW Integral
    Vikt
    760 g
  2. 3 709 kr hos Addnature

    Membran
    Inget, skalkänga
    Skaft
    Halvhögt
    Sula
    Vibram Curcuma
    Vikt
    650 g per styck
  3. 2 526 kr hos Scandinavian Outdoor

    Membran
    Gore-Tex
    Skaft
    -
    Sula
    -
    Vikt
    660 g
  4. 2 306 kr hos Scandinavian Outdoor

    Membran
    Gore-Tex
    Skaft
    -
    Sula
    Vibram Apptrail II
    Vikt
    800 g
  5. 1 874 kr hos Addnature

    Membran
    Gore-Tex Extended Comfort
    Skaft
    Mellanhögt
    Sula
    Wet Grip-gummi, AHAR Plus i hälen
    Vikt
    -
Visa alla 7 produkter
  1. Lundhags Tived Trail Boot herr, vandringskänga Lundhags Tived Trail Boot herr

    2 274 kr hos Addnature

    Membran
    -
    Skaft
    Mellanhögt
    Sula
    Lundhags Trail
    Vikt
    -
  2. Mammut Sertig III Mid GTX herr, vandringskänga Mammut Sertig III Mid GTX herr

    1 496 kr hos Outdoorexperten

    Membran
    Gore-Tex
    Skaft
    Mellanhögt
    Sula
    Mammut Swiss Design
    Vikt
    -

Jämför sida vid sida

Välj upp till tre produkter. Rader där de skiljer sig är markerade.

Vilken herrkänga klarar tung packning?

Hanwag Tatra II Wide GTX och Lowa Camino Evo GTX är byggda för flerdagsturer med tung ryggsäck. Tatra har styvhet B/C och en kraftig konstruktion runt fotleden. Camino har en PU-mellansula som stödjer både fotled och sula och en snörning i två zoner med låskrokar, så att du kan dra åt vristen hårdare än framfoten.

Med 760 och 800 g per känga är de tyngre än de lätta kängorna här, men den extra vikten är styvhet som gör att foten inte vrids på sten och i sidlutning. Meindl Matrei GTX och Haglöfs Ridge GTX II Mid är smidigare och passar bättre när ryggsäcken är lätt. Säcken till turen hittar du bland ryggsäckar på 60 liter.

Vilken vandringskänga passar bred fot?

Hanwag Tatra II Wide GTX är byggd på bred läst, och Meindl Matrei GTX har Meindls breda Comfort Fit-läst. Lundhags läst är nordisk och ger plats vid tårna, så även Padje Light Trekking Boot Mid passar många med bred framfot. Behöver du ännu mer plats finns Lundhags Professional II High Wide i jämförelsen av vandringskängor.

En känga som är för smal trycker på framfotens yttersida och kan ge domningar efter några timmar. Prova med de strumpor du ska vandra i, gärna sent på dagen när foten är som störst, och gå i en nedförslutning i butiken om det finns en. Tårna ska inte nå fram och hälen ska ligga still.

Vilken herrkänga passar dagsturer och vardag?

Meindl Matrei GTX är gjord för vardag, skogspromenader och lätta turer, med smidig A/B-styvhet, ovandel i nubuck och mocka och en fotbädd av fleece och kork. Den väger 660 g. Haglöfs Ridge GTX II Mid och Mammut Sertig III Mid GTX är lättare och mjukare från start, med dämpning som i en trailsko.

En känga för dagsturer behöver inte vara styv, eftersom den inte bär någon tung last. Det viktiga är att den håller fötterna torra i blött gräs och mossa och greppar på våta rötter. Matrei ger lite stöd för vristen, så på stenig fjällstig med full packning är en känga som Tatra II eller Camino Evo ett bättre val.

Skalkänga eller Gore-Tex, vad passar herrar i blöt terräng?

I myr och blöt skog är en skalkänga som Lundhags Padje Light Trekking Boot Mid ofta bäst. Nederdelen i Certech Exp-gummi är helt vattentät utan membran, och kängan torkar fort mellan dagarna. En känga med Gore-Tex är tät högre upp, men har den väl blivit blöt inuti tar det lång tid innan den är torr.

Padje Light har en överdel i nubuck och Ariaprene som inte är vattentät, så vid vadning över skaftet kommer vatten in ovanifrån. Den väger 650 g, har Vibram Curcuma-sula och en innersula i ullblandning. Skalkängan bärs med två par tjocka strumpor, så storleken blir ofta större än i en membrankänga.

Vilka lätta vandringskängor finns för herr?

Haglöfs Ridge GTX II Mid och Mammut Sertig III Mid GTX är de lättaste kängorna här, båda byggda med dämpning och mjuk mellansula. Ridge har GEL-dämpning i hälen, SpevaFoam-mellansula och Wet Grip-gummi för våt sten. Sertig III har EVA-skum med hög återfjädring, Ortholite-innersula och en ovandel i mesh.

En lätt känga gör att du orkar längre på en lång dag, men stödet är mjukare än i en klassisk läderkänga och meshen tål mindre nötning. Båda passar dagsturer och helgturer med lätt packning. Räcker det med en låg sko, se jämförelsen av vandringsskor.

Hur mycket väger vandringskängor för herr?

Läderkängorna för herr i jämförelsen väger från 650 till 800 g per styck enligt butikerna. Lundhags Padje Light Trekking Boot Mid väger 650 g, Meindl Matrei GTX 660 g, Hanwag Tatra II Wide GTX 760 g och Lowa Camino Evo GTX 800 g. Haglöfs Ridge och Mammut Sertig är byggda av textil och skum, som brukar väga mindre än läder.

Herrversionen av en känga väger ofta mer än damversionen, eftersom storlekarna är större. Lowa Renegade Evo Mid GTX väger 555 g för herr och 465 g för dam. Jämför därför vikten inom samma version och storlek. Tänk också på att vikten i butikens uppgift gäller en känga, inte paret, och att den oftast är mätt i en mellanstorlek. En känga i storlek 46 väger mer än samma modell i storlek 42, och ett par tunga läderkängor kan väga över ett och ett halvt kilo tillsammans.

Vilka herrkängor går att sula om och laga?

Lowa Camino Evo GTX och Lundhags Tived Trail Boot kan sulas om, och Lundhags Padje Light Trekking Boot Mid är byggd för att en skomakare ska kunna laga den. En känga som går att sula om håller i många säsonger, eftersom det oftast är sulan som tar slut först, inte lädret.

Lundhags Tived Trail Boot har en ovandel i mocka, rymlig tåbox med rakare form för stortån och en lätt EVA-mellansula. Mockan behöver mer skötsel än textil, men den kan vaxas och lagas. Kängor med mellansula i PU, som Camino Evo, mår bäst av att användas regelbundet.

Vanliga frågor

Vilka vandringskängor för herr är bäst?

I vår jämförelse är Hanwag Tatra II Wide GTX bäst för fjäll och tung packning, en bred läderkänga med Gore-Tex. För blöt terräng är skalkängan Lundhags Padje Light Trekking Boot Mid bättre, och för dagsturer Meindl Matrei GTX eller Haglöfs Ridge GTX II Mid.

Hur ska en vandringskänga sitta?

Hälen ska ligga still när du går uppför, och tårna ska inte nå fram när du går nedför. Räkna med ungefär en centimeter fritt framför tårna med vandringsstrumpa på. Lundhags skalkängor är gjorda för två par tjocka strumpor, och står du mellan två storlekar i en läderkänga är den större oftast rätt.

Behöver nya vandringskängor gås in?

Styva läderkängor och skalkängor behöver det. Lundhags skriver att deras skalkängor ska gås in innan du ger dig ut på en lång vandring. Gå några promenader och en dagstur först. Lätta kängor med textilovandel, som Mammut Sertig III Mid GTX, känns bekväma tidigare.

Vad betyder GTX i namnet på en känga?

GTX betyder att kängan har ett membran från Gore-Tex. Membranet håller vatten ute men släpper ut fukt, så länge vatten inte rinner in över skaftet. Hanwag Tatra II Wide GTX, Lowa Camino Evo GTX och Meindl Matrei GTX har Gore-Tex, och Haglöfs Ridge GTX II Mid har Gore-Tex Extended Comfort.

Blir vandringskängor med Gore-Tex varma på sommaren?

De blir varmare än kängor utan membran, eftersom membranet släpper ut fukt långsammare än öppet läder eller mesh. På varma dagar med torr stig kan en låg vandringssko eller en känga med ventilerande textil vara skönare. Gore-Tex Extended Comfort, som i Haglöfs Ridge GTX II Mid, är enligt Gore gjord för varmare väder.

Ska man impregnera vandringskängor?

Ja, läder och textil behöver ny impregnering när vatten slutar pärla på ytan. Tvätta kängan först, eftersom impregnering på smutsigt läder fäster sämre. Läderkängor som Meindl Matrei GTX och Hanwag Tatra II Wide GTX mår också bra av vax som håller lädret smidigt.

Så har vi jämfört

Vi har läst butikernas produktsidor och produktflöden och jämfört membran, skafthöjd, sula, vikt och material för herrmodellerna. Vikten är den butiken anger, oftast för en känga i mellanstorlek. Vi har inte gått i kängorna själva.

Ett streck i tabellen betyder att varken butiken eller tillverkaren uppger det. Utmärkelserna är redaktionella och motiveras i varje kort. Hur vi arbetar står på Så jämför vi.

Friluftskollen väljer och rangordnar produkterna själv. Ingen tillverkare eller butik kan påverka rangordningen.

Populära sökningar

Kategorier

↑↓ väljEnter öppna