Hoppa till innehållet
324 produkter jämförda Priser uppdaterade 8 november 2026 9 svenska butiker Oberoende redaktion
Friluftskollen

Jämförelse, tält för fyra

Tält 4 personer bäst i test 2026

Fyra personer, en absid full av kängor och blåst från fel håll. Vi har jämfört fyrmannatält för fjället och för campingplatsen på vikt, vattenpelare och ingångar.

1
Hilleberg Nallo 4 GT, tält

Bäst i jämförelsen Tält

Hilleberg Nallo 4 GT

Ett fyrsäsongstält för fyra som väger 3,4 kg allt inräknat. Kerlon 1200-duken har 5 000 mm vattenpelare och golvet 15 000 mm, och den stora GT-absiden rymmer packningen för fyra.

Passar dig som ska bära tältet själva och vill att det klarar blåst på kalfjället.

17 138 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Lättast av fyrmannatälten i jämförelsen, 3,4 kg allt inräknat
  • Kerlon 1200-duk med 5 000 mm vattenpelare och golv på 15 000 mm
  • Fyrsäsongstält för fjäll och blåst

Nackdelar

  • En ingång, så den som ligger längst in får klättra över de andra
  • Hillebergs Red Label-serie är byggd för låg vikt, inte för de hårdaste expeditionerna
Personer
4
Vikt
3,4 kg (minimum 2,9 kg)
Konstruktion
Tunneltält, fyra säsonger
Vattenpelare
Duk 5 000 mm, golv 15 000 mm
2
Hilleberg Kaitum 4 GT, tält

Bäst med två ingångar Tält

Hilleberg Kaitum 4 GT

Ingång och absid i båda ändarna, så ingen behöver klättra över de andra på natten. Innertältets ändar är nästan lodräta, och tältet väger 4,6 kg.

Passar dig som är fyra vuxna som vill ha plats för packning och egen utgång.

21 258 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Ingång och absid i båda ändarna, så ingen behöver klättra över någon
  • Innertältets ändar är nästan lodräta, bra för långa personer
  • Hela framsidan av absiderna kan rullas upp när det är varmt

Nackdelar

  • Tyngre än Nallo 4 GT
Personer
4
Vikt
4,6 kg (minimum 3,9 kg)
Konstruktion
Tunneltält, fyra säsonger
Ingångar
2, en i varje ände
3
Fjällräven Keb Endurance 4, tält

Bäst för blåst Tält

Fjällräven Keb Endurance 4

Tunneltält med tre bågar, byggt för starka vindar i nordiska höglandsområden enligt Fjällräven. Golvet har 10 000 mm vattenpelare och tältet väger 4,13 kg.

Passar dig som tältar på fjället året om och vill ha ett tält som står stadigt.

13 722 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Byggt för starka vindar i nordiska höglandsområden enligt Fjällräven
  • Ytter- och innertält sitter ihop men kan tas isär
  • Dyneema-linor och förstärkta kanter vid yttertältet

Nackdelar

  • Fotavtrycket på produktbilderna ingår inte
  • En ingång
Personer
4
Vikt
4,13 kg
Konstruktion
Tunneltält med tre bågar, fyra säsonger
Vattenpelare
Duk 3 000 mm, golv 10 000 mm
4
Bergans Trollhetta Tunnel 4, tält

Lätt tunneltält med två dörrar Tält

Bergans Trollhetta Tunnel 4

Två ingångar och två stora absider på 4,66 kg, med silikonbelagd ripstop-duk och DAC-bågar. Sovytan är 5 m² och hela tältet 9,6 m² enligt Bergans.

Passar dig som vandrar i fjäll och skog och vill ha två dörrar utan att bära ett expeditionstält.

6 525 kr9 499 krhos Outdoorexperten

Fördelar

  • Två ingångar och två stora absider
  • Silikonbelagd ripstop-duk och DAC-bågar i aluminium
  • Sovyta 5 m² och total yta 9,6 m² enligt Bergans

Nackdelar

  • Innertältet är 110 cm högt, så du sitter men står inte
  • Golvet har lägre vattenpelare än Hilleberg och Fjällräven
Personer
4
Vikt
4,66 kg
Konstruktion
Tunneltält
Vattenpelare
Duk 3 000 mm, golv 7 000 mm
5
MSR Elixir 4, tält

Bäst för sommarhalvåret Tält

MSR Elixir 4

Fristående kupoltält med två dörrar, och fotavtrycket ingår. Tresäsongstält på 4,26 kg som står även på berg och sand där pinnarna inte fäster.

Passar dig som tältar från vår till höst och vill ha ett tält som är lätt att resa.

5 931 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Fotavtryck ingår, och tältet kan ställas upp med bara yttertält och fotavtryck
  • Fristående, så det står även där pinnarna inte fäster
  • Två dörrar och full sitthöjd i mitten

Nackdelar

  • Tresäsongstält, inte för vinter och fjällstorm
  • Lägst vattenpelare på duken i jämförelsen
Personer
4
Vikt
4,26 kg
Konstruktion
Fristående kupoltält, tre säsonger
Vattenpelare
Duk 1 500 mm, golv 3 000 mm
6
Outwell Sky 4, tält

Bäst för campingplatsen Tält

Outwell Sky 4

Två sovrum och ett vardagsrum med ståhöjd, 160 cm djupt, och en port för el. Det väger 14,3 kg, så det är ett tält för bilen, inte ryggsäcken.

Passar dig som campar med familjen och kör ända fram till tältplatsen.

4 723 krhos Scandinavian Outdoor

Fördelar

  • Två sovrum och ett 160 cm djupt vardagsrum med ståhöjd
  • Port för elkabel till campingplatsens el
  • Uppställt på cirka 12 minuter enligt Outwell

Nackdelar

  • 14,3 kg, gjort för bilen och campingplatsen
  • Glasfiberbågar, inte aluminium
Personer
4
Vikt
14,3 kg
Konstruktion
Tunneltält för camping
Vattenpelare
Duk 3 000 mm

Alla tält för fyra i jämförelsen

Vikt, konstruktion och vattenpelare som butiken och tillverkaren anger dem.

Jämförelsetabell
Hilleberg Nallo 4 GT, tältHilleberg Nallo 4 GT 17 138 krhos Scandinavian Outdoor 3,4 kg (minimum 2,9 kg)Tunneltält, fyra säsongerDuk 5 000 mm, golv 15 000 mm1 + stor absid (GT)
Hilleberg Kaitum 4 GT, tältHilleberg Kaitum 4 GT 21 258 krhos Scandinavian Outdoor 4,6 kg (minimum 3,9 kg)Tunneltält, fyra säsonger-2, en i varje ände
Fjällräven Keb Endurance 4, tältFjällräven Keb Endurance 4 13 722 krhos Scandinavian Outdoor 4,13 kgTunneltält med tre bågar, fyra säsongerDuk 3 000 mm, golv 10 000 mm1 + lång absid
Bergans Trollhetta Tunnel 4, tältBergans Trollhetta Tunnel 4 6 525 krhos Outdoorexperten 4,66 kgTunneltältDuk 3 000 mm, golv 7 000 mm2 + 2 absider
MSR Elixir 4, tältMSR Elixir 4 5 931 krhos Scandinavian Outdoor 4,26 kgFristående kupoltält, tre säsongerDuk 1 500 mm, golv 3 000 mm2 + 2 absider
Outwell Sky 4, tältOutwell Sky 4 4 723 krhos Scandinavian Outdoor 14,3 kgTunneltält för campingDuk 3 000 mm-
Bergans Wiglo LT V.2 4, tältBergans Wiglo LT V.2 4 7 499 krhos Outdoorexperten 6,2 kgKupoltält, alla säsongerDuk 3 000 mm, golv 7 000 mm3 + 3 absider
Outwell Earth 4 Plus, tältOutwell Earth 4 Plus 2 416 krhos Scandinavian Outdoor 7,2 kgTunneltält för campingDuk 3 000 mm, golv 10 000 mm-
  1. 17 138 kr hos Scandinavian Outdoor

    Vikt
    3,4 kg
    Konstruktion
    Tunneltält, fyra säsonger
    Vattenpelare
    Duk 5 000 mm, golv 15 000 mm
    Ingångar
    1 + stor absid
  2. 21 258 kr hos Scandinavian Outdoor

    Vikt
    4,6 kg
    Konstruktion
    Tunneltält, fyra säsonger
    Vattenpelare
    -
    Ingångar
    2, en i varje ände
  3. 13 722 kr hos Scandinavian Outdoor

    Vikt
    4,13 kg
    Konstruktion
    Tunneltält med tre bågar, fyra säsonger
    Vattenpelare
    Duk 3 000 mm, golv 10 000 mm
    Ingångar
    1 + lång absid
  4. 6 525 kr hos Outdoorexperten

    Vikt
    4,66 kg
    Konstruktion
    Tunneltält
    Vattenpelare
    Duk 3 000 mm, golv 7 000 mm
    Ingångar
    2 + 2 absider
  5. 5 931 kr hos Scandinavian Outdoor

    Vikt
    4,26 kg
    Konstruktion
    Fristående kupoltält, tre säsonger
    Vattenpelare
    Duk 1 500 mm, golv 3 000 mm
    Ingångar
    2 + 2 absider
Visa alla 8 produkter
  1. 4 723 kr hos Scandinavian Outdoor

    Vikt
    14,3 kg
    Konstruktion
    Tunneltält för camping
    Vattenpelare
    Duk 3 000 mm
    Ingångar
    -
  2. Bergans Wiglo LT V.2 4, tält Bergans Wiglo LT V.2 4

    7 499 kr hos Outdoorexperten

    Vikt
    6,2 kg
    Konstruktion
    Kupoltält, alla säsonger
    Vattenpelare
    Duk 3 000 mm, golv 7 000 mm
    Ingångar
    3 + 3 absider
  3. Outwell Earth 4 Plus, tält Outwell Earth 4 Plus

    2 416 kr hos Scandinavian Outdoor

    Vikt
    7,2 kg
    Konstruktion
    Tunneltält för camping
    Vattenpelare
    Duk 3 000 mm, golv 10 000 mm
    Ingångar
    -

Jämför sida vid sida

Välj upp till tre produkter. Rader där de skiljer sig är markerade.

Hur stort är ett tält för 4 personer?

Ett tält för fyra har ungefär 5 m² sovyta, så att fyra liggunderlag får plats bredvid varandra. Bergans Trollhetta Tunnel 4 är 240 cm brett inuti, 60 cm per person, och har 5 m² sovyta och 9,6 m² totalt med absiderna. MSR Elixir 4 har ett golv på 229 x 224 cm och Bergans Wiglo LT V.2 4 ett innertält på 230 x 230 cm.

Det som skiljer är absiderna. Fyra ryggsäckar, fyra par kängor och ett kök tar mycket plats, och får de inte ligga i absiden hamnar de i sovrummet. Wiglo LT V.2 4 har tre absider, Trollhetta och Elixir två, Hilleberg Nallo 4 GT en stor GT-absid. Jämför totalytan, inte bara sovytan.

Fjälltält eller campingtält för fyra?

Ska ni bära tältet behövs ett fjälltält på 3,4 till 6,2 kg med aluminiumbågar. Ska ni köra fram till tältplatsen går det lika bra med ett campingtält på 7 till 14 kg med glasfiberbågar, mer ståhöjd och mörka sovrum. Skillnaden är stor: Hilleberg Nallo 4 GT väger 3,4 kg, Outwell Sky 4 14,3 kg.

Campingtälten tål regn men inte fjällstorm. Butiken skriver om Outwell Earth 4 Plus att de inte skulle ta det med i bergsvindar, men att det fungerar bra för vanlig camping. Fjälltälten har kraftigare stormlinor och fler fästpunkter: Fjällräven Keb Endurance 4 har Dyneema-linor och förstärkta kanter, och Bergans Wiglo LT V.2 4 har tolv stormlinor.

Tunneltält eller kupoltält för fyra?

Tunneltält som Hilleberg Nallo 4 GT och Fjällräven Keb Endurance 4 står stadigt i blåst när kortsidan vänds mot vinden och väger minst för ytan. De måste spännas upp med pinnar för att stå. Kupoltält som MSR Elixir 4 är fristående och går att resa på berghällar, sand och plattformar där pinnarna inte fäster.

På kalfjället är tunneltältet det vanliga valet, eftersom tältet går att vända så att vinden tar på den smala änden. I skogen och på campingplatsen fungerar båda. Ett kupoltält för fyra blir högt och tar mer vind från sidan, och därför har Bergans Wiglo LT V.2 4 så många stormlinor. Mer om konstruktionerna i jämförelserna av tunneltält för fjället och fristående kupoltält.

Hur många ingångar behöver ett tält för fyra?

Två ingångar gör stor skillnad när fyra personer delar tält, eftersom ingen behöver klättra över de andra för att gå ut på natten. Hilleberg Kaitum 4 GT har ingång och absid i båda ändarna, Bergans Trollhetta Tunnel 4 och MSR Elixir 4 har två dörrar. Bergans Wiglo LT V.2 4 har tre ingångar.

En ingång ger lägre vikt. Hilleberg Nallo 4 GT och Fjällräven Keb Endurance 4 har en ingång och en lång absid, och väger 3,4 och 4,13 kg. Kaitum 4 GT väger 4,6 kg, alltså 1,2 kg mer än Nallo 4 GT för den andra dörren. På Kaitum går hela framsidan av varje absid att rulla upp, vilket ger genomdrag varma nätter.

Behöver ett tält för 4 personer ståhöjd?

Bara om ni ska vara i tältet på dagarna, som på en campingplats eller med små barn. Outwell Sky 4 har ett 160 cm djupt vardagsrum med ståhöjd mellan sovrummen, men väger 14,3 kg. Fjälltälten är lägre för att stå emot vind: Bergans Trollhetta Tunnel 4 har 110 cm takhöjd i innertältet, MSR Elixir 4 122 cm.

Bergans Wiglo LT V.2 4 är ett mellanting med 160 cm takhöjd och tre absider på 6,2 kg. Där kan en vuxen sitta upprätt och byta om, men inte stå. Ska ni sitta inne när det regnar flera dagar i rad är takhöjden värd vikten, annars är ett lägre tält stabilare och varmare.

Hur mycket väger ett tält för 4 personer?

Fjälltälten i jämförelsen väger 3,4 till 6,2 kg och campingtälten 7,2 till 14,3 kg. Delat på fyra blir det 850 g till 1,55 kg per person för fjälltälten. Hilleberg Nallo 4 GT är lättast med 3,4 kg allt inräknat, Fjällräven Keb Endurance 4 väger 4,13 kg och Bergans Trollhetta Tunnel 4 4,66 kg.

Jämför samma sorts vikt mellan två tält. Hilleberg anger minimivikt, alltså tält, bågar och de pinnar som krävs, och totalvikt med påse, reservpinnar och lagningssats: 2,9 och 3,4 kg för Nallo 4 GT. MSR anger vikten med allt som följer med, även fotavtrycket. Ett tunneltält går dessutom att dela upp så att en bär duken och en annan bågar och pinnar.

Vilket tält för 4 personer passar en barnfamilj?

Det beror på om ni bär tältet eller kör fram till det. På campingplatsen är Outwell Sky 4 det bekvämaste valet här, med två sovrum, vardagsrum med ståhöjd och port för el. I skog och på fjället är MSR Elixir 4 enkelt att resa med färgkodade bågar, och Bergans Wiglo LT V.2 4 har tre ingångar och plats att sitta upprätt.

Med små barn är ett sovrum ofta lättare än två, eftersom alla sover nära varandra. Med större barn är två sovrum eller två ingångar skönare. Barn tar mindre plats än vuxna, så en familj med små barn ryms ofta i ett tält för fyra. Fler tält med separata sovrum finns i jämförelsen av familjetält med flera sovrum.

Vanliga frågor

Vilket tält för 4 personer är bäst?

För fjäll och blåst är Hilleberg Nallo 4 GT bäst i vår jämförelse, ett fyrsäsongstält för fyra på 3,4 kg. Vill ni ha ingång i båda ändar är Hilleberg Kaitum 4 GT bättre. För campingplatsen med bil är Outwell Sky 4, med två sovrum och ståhöjd i vardagsrummet, ett bättre val.

Räcker ett 4-mannatält för fyra vuxna?

Ofta bara precis. MSR skriver att Elixir 4 är bekvämt för tre och ganska kompakt för fyra, och butiken säger samma sak om Outwell Earth 4 Plus. Ska fyra vuxna bo i tältet flera nätter behöver ryggsäckarna ligga i absiden, eller så går ni upp till ett tält för fem eller sex.

Vilken vattenpelare behöver ett tält för 4 personer?

Tälten här har 1 500 till 5 000 mm på duken och 3 000 till 15 000 mm på golvet. För fjället har fyrsäsongstälten Hilleberg Nallo 4 GT och Fjällräven Keb Endurance 4 minst 3 000 mm på duken och 10 000 mm på golvet. Golvet behöver mer än duken, eftersom fyra personer trycker ned det med knän och armbågar.

Kan två personer ha ett tält för fyra?

Ja, och många gör det på långa turer eller med hund. Hilleberg Nallo 4 GT väger 3,4 kg, ungefär ett kilo mer än Nallo 2 för två, och ger plats för packning inne i tältet. Nackdelen är att ett större tält tar mer vind och blir kallare med färre kroppar i.

Hur lång tid tar det att sätta upp ett tält för 4 personer?

Ett nordiskt tunneltält där innertältet sitter fast i yttertältet reses på några minuter av två personer. Outwell uppskattar 12 minuter för Sky 4 och Earth 4 Plus, och att ni har regnskydd efter 6 minuter. MSR Elixir 4 har färgkodade bågar och clips som visar vad som hör ihop.

Vilket tält för 4 personer klarar vinter?

Fyrsäsongstälten i jämförelsen: Hilleberg Nallo 4 GT, Hilleberg Kaitum 4 GT och Fjällräven Keb Endurance 4. Bergans Wiglo LT V.2 4 anges för alla säsonger. MSR Elixir 4, Outwell Sky 4 och Outwell Earth 4 Plus är gjorda för vår, sommar och höst, inte för snölast och fjällstorm.

Så har vi jämfört

Vi har läst butikernas produktsidor och produktflöden och jämfört vikt, konstruktion, vattenpelare på duk och golv och antal ingångar. Vi har inte sovit i tälten själva.

Ett streck i tabellen betyder att varken butiken eller tillverkaren uppger det. Utmärkelserna är redaktionella och motiveras i varje kort. Hur vi arbetar står på Så jämför vi.

Friluftskollen väljer och rangordnar produkterna själv. Ingen tillverkare eller butik kan påverka rangordningen.

Populära sökningar

Kategorier

↑↓ väljEnter öppna